Nami: KKTC'nin TC yerine ödediği rakamlar KKTC'ye iade edilecek mi?

ads
24/08/2019

ads
ads
Nami: KKTC'nin TC yerine ödediği rakamlar KKTC'ye iade edilecek mi?

CTP Milletvekili Özdil Nami, Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Ankara ziyaritini sosyal medya hesabından değerlendirdi.

Özdil Nami, Ersin Tatar ve Kudret Özersay’ın Ankara dönüşü para akışı  tekrar başlayacak dışında başka bir mesaj vermedğini savundu. Nami, 

Nami, açıklamasında şu ifadeleri kulllandı:"Başbakan ve yardımcısı Ankara ya gidip geldiler. Para akışı tekrar başlayacak mesajı ötesinde bir mesaj vermediler. Halbuki KKTC’nin TC ile ele alıp karara bağlaması gereken ertelenmeyecek önemli konuları var.

Örneğin Enerji konusu. Türkiye - KKTC enterkonnekte kablo projesi hakkında neler konuşuldu? Özellikle Sayın Tatar ana muhalefet başkanı iken hemen her meclis oturumunda TC ile KKTC arasında enterkonnekte kablo çekilmesi gereğini ifade ediyor ve bunun gerçekleşmemesinin sorumluluğunu bize yüklüyordu. Ankara da yaptıkları temaslarda bu konu hiç mi gündeme gelmedi ki yapılan açıklamalarda bu konudan bahis bile edilmedi? Konu gündeme geldi ise ne kadar alındı?

KKTC’nin TC yerine ödediği rakamlar KKTC ye iade edilecek mi? Bilindiği üzere imzalanan bir önceki protokol gereği TC tarafından ödenmiş olması gereken ancak ödenmediği için KKTC tarafından başka kalemlerden kısılarak ödenmek zorunda kalınan tutarlar var. Bunlar nasılsa ödendi yeni miktar KKTC’nin yanına net kalıyor diye bir paylaşım gördüm. Buna çocuklar dahi güler çünkü yeni maddi destek bundan sonra doğacak ihtiyaçlara ancak yetecek. Eğer geçmiş telafi edilmez ise o miktarda açık KKTC ye yazılmış olacaktır. Bir başka değişle, durum böyle ise alıp geldik diye sevinilen mali destek ancak zaten bizden çıkan miktarın bize iadesi olarak kabul edilebilir ve bundan sonrası için ek bir destek olarak görülemez. Yazılı mutabakatı görmedik ama yapılan açıklamalara baktığımızda kaybettiğimiz eşeği bulduk da ona seviniyoruz gibi görünüyor..

Türk Lirası’nda yaşanan hızlı ve aşırı değer kayıplarına karşı KKTC nasıl korunacak? Hepimiz dövizin hızlı değer kazanması nedeniyle piyasadaki fiyatların nasıl arttığını yaşayarak görüyoruz. TL’nin bu dalgalanmaları karşısında TC kendi vatandaşını, esnafını, yatırımcısını düşük faizli krediler, emisyon artışı, ihracat teşvikleri, girdi maliyetleri destekleri vs gibi araçlar ile bir ölçüde koruyor. Bu korumalara rağmen Türkiye 'de özel sektör oldukça sıkıntıya giriyor. Biz ise bu imkanlardan mahrum şekilde ekonomiyi yüzdürmek zorunda kalıyoruz. Hiç sorumluluğumuz olmadan yaratılan enflasyon nedeniyle cebimizde ki TL’nin alım gücü buhar olup gidiyor. Alınan yerel tedbirler ile iğne ile kuyu kazanırken TC 'de yaşanan krizler kepçe ile bizden de alıp götürüyor. Bugün gelecek diye sevinilen paralar bir haftada buhar olup gidebilir. O zaman yine Ankara yollarına rica minnete mi gidilecektir?

Bu konuları çoğaltmak mümkün. Özetle ifade etmek istediğim Ankara dan mali destek sözü almanın aslında yaraya pansuman ötesi bir değeri olmadığıdır. Bu yara da TC ile aramızdaki mali ilişkilerin hatalı kurgulanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Görevde olduğumuz 15 aylık kısa süre içinde yukarda ifade edilenlerin hepsini ve dahasını çözüm önerilerimiz ile birlikte muhataplarımızla paylaştık. Tatar hükümeti ise bu gerçeklerden kaçan ve tüm konuyu para aldık geldik seviyesine indiren bir görüntü veriyor. Farklı bir durum varsa gecikmeden açıklasınlar biz de aferin diyelim.”

24/08/2019 15:24
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: özdil nami, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.