Nano elmaslarla kanser öncesi belirtileri saptama yöntemi

Rusya’nın Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü'nden bilim insanları, patlama nano elmaslarının çeşitli biyolojik makromoleküller ile etkileşim sırasında gösterdiği optik özellikleri inceledi

ads
ads
30/09/2019

ads
Nano elmaslarla kanser öncesi belirtileri saptama yöntemi

Patlama nano elmasları, patlayıcı maddelerin kullanımıyla yapılan alev sentez yöntemiyle elde edilmiş elmas kristal yapısına sahip olan karbon nanoyapılarıdır. Son yıllarda bilim insanları patlama nano elmaslarının biyolojik yapılar ve biyolojik makromoleküller ile etkileşimi konusunda aktif şekilde araştırma yürütüyor. Elde ettikleri sonuçlar tümör tedavisi, biyosensör ve biyouyumlu implant üretiminde kullanılıyor. Biyolojik makromoleküller patlama nano elmasları ile etkileşim içine girdiğinde özellikleri önemli değişikliğe uğrar. Bu süreç, biyomedikal araştırmalar için çok önemli, çünkü yeni fizyolojik olarak aktif maddelerin üretiminde maddenin yapısı ile floresan özellikleri arasında karşılıklı bağın olması önemlidir. NRNU MEPhI’den araştırmacı Yekaterina Boruleva, Sputnik’e yaptığı açıklamada NRNU MEPhI bilim insanlarının tıp için önemli olan porfirin, miyoglobin, triptofan ve DNA moleküllerinin 5 nanometre boyutunda olan nano elmaslarla etkileşim sürecini incelediğini belirtti. Boruleva, ‘Yapılan araştırmalar, nano elmasların biyolojik makromoleküllerin floresan özelliklerini daha da güçlendirdiğini ortaya koydu’ ifadesini kullanarak bunun floresan özelliğe sahip olmayan nano elmasların biyolojik makromoleküllerdeki floresan bileşenlerin etkisini arttırdığını gösterdiğine dikkat çekti.

30/09/2019 16:32
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: haber, kıbrıs, nano, kanser
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Diyabet hastaları koronaya dikkat! Şeker komasına yol açabilir

HK SAĞLIK

Çin de yapılan bir çalışmada, diyabetik hastalarda Covid-19'dan ölüm oranının yüzde 7,3 olarak saptandığını hatırlatan Endokrinoloji Uzmanı Uzm. Dr. Pınar Alparslan, "Corona enfeksiyonu, özellikle Tip 1 diyabetli hastalarda ketoasidoz dediğimiz şeker komasına yol açabilir. Bu hastalarda kan şekeri sürekli olarak 250 mg/dl üzerinde seyrediyorsa idrarda keton bakılması ve hızlı bir şekilde sağlık kontrolü şarttır"

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.