NASA tarihinde bir ilk: Japon astronot Ay'a gönderilecek

Üst düzey bir ABD yetkilisine göre, ABD ve Japonya bir Japon astronotu 2026 yılında gerçekleştirilmesi planlanan "Artemis" misyonu ile Ay'a göndermeyi planlıyor. Japon astronot, NASA'nın misyonu ile Ay'a seyahat eden ilk Amerikalı olmayan kişi olacak.

ads ads ads ads
10/04/2024

ads
NASA tarihinde bir ilk: Japon astronot Ay'a gönderilecek

Üst düzey bir ABD yetkilisine göre, ABD ve Japonya NASA misyonu ile Japon bir astronotu Ay'a göndermeyi planlıyor. Misyona dahil edilmesi beklenen Japon astronot, NASA misyonu ile Ay'a giden ilk Amerikalı olmayan kişi olacak.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida'nın Başkan Joe Biden ile görüşmek üzere Washington'a yaptığı ziyaret sırasında açıklanması beklenen planın iki ülke arasında daha güçlü ekonomik bağların sinyalini vermesi amaçlanıyor.

Japon astronot, 2026 yılında astronotları Ay yüzeyine geri döndürmeyi amaçlayan, NASA liderliğindeki bir misyon olan "Artemis" programına katılacak. NASA'nın son insanlı görevi Apollo'nun üzerinden 50 yılı aşkın bir süre geçti.

ÜLKELER UZAY YARIŞINDA MÜTTEFİK ARIYOR

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin geçen Eylül ayında Washington'a yaptığı ziyaret sırasında iki ülke, Uluslararası Uzay İstasyonuna yönelik ortak bir görev için uzay ajanslarının birlikte çalışacağını açıklamıştı.

Yeni Delhi ayrıca, Ay'da ve uzayın başka yerlerinde yapılacak faaliyetlere ilişkin yönergeler oluşturmaya yönelik ABD destekli bir girişim olan "Artemis Anlaşmalarını" imzalamayı da kabul etti.

Japonya ve Hindistan, Artemis Anlaşmalarını imzalayan ülkeler arasında yer alırken, Yunanistan ve Uruguay da şubat ayında imza attı.

10/04/2024 19:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: NASA tarihinde bir ilk: Japon astronot Ay’a gönderilecek
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.