NASA uyardı: “Çin, Ay topraklarında hak iddia edebilir”

ads ads ads ads
20/04/2024

ads
NASA uyardı: “Çin, Ay topraklarında hak iddia edebilir”

NASA Başkanı Bill Nelson, Çin'in askeri hedeflerini maskelemek için sivil programları kullanarak uzaydaki varlığını güçlendirdiği konusunda uyardı. Uzay yarışında ABD'nin en büyük rakibi olarak görülen Çin'in, Ay'a daha önce inmesi durumunda Ay topraklarında "hak iddia edebileceğini" vurguladı.

NASA yöneticisi Bill Nelson, Çin'in uzaydaki askeri varlığı hakkında yaptığı bir konuşmada, "Çin özellikle son 10 yılda olağanüstü ilerlemeler kaydetti, ancak bunları çok ama çok gizli tutuyor" dedi.

Nelson sözlerine, “Çin'in sivil uzay görevlerinin çoğunun askeri programlar olduğuna inanıyoruz. Ve aslında bir yarışta olduğumuzu düşünüyorum" diye devam etti.

Pekin'in "aklını başına toplayacağını ve sivil alanın barışçıl kullanımlara yönelik olduğunu anlayacağını" umduğunu vurguladı.

"ABD ÇİN'DEN ÖNCE AY'A İNMELİ"

NASA Başkanı her iki ülke de Ay misyonları peşinde olduğundan ABD'nin Çin'den önce Ay'a tekrar inmesi gerektiği belirtti.

İlk olarak Pekin'in Ay'a astronot göndermesi durumunda ABD'nin büyük bir tehdit ile karşı karşıya olacağını söyleyen Nelson, Pekin'in, "İlk biz geldik. Burası bizim bölgemiz, sen dışarıda kal" diyebileceğinden endişe ettiğini vurguladı.

ABD VE ÇİN'İN UZAY YARIŞI

ABD ise, "Artemis III" misyonuyla 2026 yılında astronotları Ay'a geri göndermeyi planlıyor. Çin, 2030 yılına kadar Ay'a insan göndermeyi umduğunu söylüyor.

Nelson, ABD'nin uzay araştırmalarında "küresel üstünlüğünü" kaybetmeyeceğinden emin olduğunu söylerken Çin'in yine de gerçek bir tehdit olduğunu vurguladı.

20/04/2024 13:32
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: NASA uyardı: “Çin, Ay topraklarında hak iddia edebilir”
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.