NASA’nın DAÜ Ziyareti ABD Kıbrıs Büyükelçiliği Gündeminde

ads ads ads ads ads
25/05/2024

ads
NASA’nın DAÜ Ziyareti ABD Kıbrıs Büyükelçiliği Gündeminde

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (The National Aeronautics and Space Administration -NASA) önde gelen bilim insanlarından biri olan Dr. Alex Lockwood’un geçtiğimiz günlerde Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne (DAÜ) gerçekleştirdiği ziyaret Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kıbrıs Büyükelçiliği’nde gündem oldu. ABD Kıbrıs Büyükelçiliği söz konusu ziyareti kendi sosyal medya hesaplarından “DAÜ’de Büyük Katılım ve Keşif” başlığı ile duyurdu.

Büyükelçilik söz konusu paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde büyük katılım ve keşif! NASA bilim insanı Dr. Alexandra Lockwood, Astronomi ve Uzay Bilimleri Kulübü ile buluştu. NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu hakkında bilgiler paylaştı ve öğrencilere güneşin dinamik doğasını teleskopla gözlemlemelerinde rehberlik etti. Gerçekten genç astronomlar için aydınlatıcı bir deneyim oldu.”

DAÜ Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü’ne bağlı Astronomi ve Uzay Bilimleri Kulübü organizasyonu ile Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü destekleriyle düzenlenen Astronomi Günü etkinliğine katılan NASA Proje Bilimcisi Dr. Alex Lockwood’un gerçekleştirdiği “Discovering Our Universe: Past, Present and Future” konulu sunum ve ardından gerçekleştirilen gözlem etkinliği öğrencilere ilham kaynağı oldu ve olmaya devam edecek. Söz konusu etkinlik ile öğrenciler DAÜ uluslararası bilim camiasındaki yerini pekiştirmiş oldu.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada gerçekleştirilen söz konusu ziyaretin DAÜ öğrencileri için büyük fırsat oluşturduğunu belirterek, DAÜ’nün uluslararası düzeyde gerek akademik gerekse bilimsel çalışmalara her zaman destek verdiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Kılıç, dünya çapında tanınmış bir kurumdan alanında uzman bir konuğu ağırlamaktan onur duyduklarının altını çizilerek, bu tür etkinliklerin DAÜ’nün bilimsel kapasitesini ortaya koyduğunu vurguladı.

 

 

 

 

 

25/05/2024 15:20
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: nasa, daü
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.