HABER KIBRIS

Nefes darlığı, morarma, kuru öksürüğe dikkat!

Halk arasında kalp romatizması olarak adlandırılan akut romatizmal ateş hastalığı nedir? Nedenleri belirtileri ve tedavi yolları ile ilgili kalp romatizması hakkında tüm detaylar haberimizde...

ads
12/07/2018

Nefes darlığı, morarma, kuru öksürüğe dikkat!

Tüm dünyada çocukluk ve erişkinlik döneminde görülen edinsel kalp hastalıklarının en sık sebebi olarak görülen kalp romatizması hakkında merak etiğiniz her şey haberimizde…


KALP ROMATİZMASI (AKUT ROMATİZMAL ATEŞ) NEDİR?

Romatizmal kalp hastalığı, romatizmal ateş sonucu ortaya çıkabilen kısa süreli (akut) ve uzun süreli (kronik) kalp rahatsızlıkları grubunu tanımlar. Romatizmal ateşin yaygın bir sonucu kalp kapak hasarıdır.

Romatizmal ateş

Romatizmal ateş, vücudun birçok bağ dokusunu, özellikle de kalp, eklem, beyin veya cildi etkileyebilen inflamatuar bir hastalıktır. Genellikle strep boğaz (streptokok) enfeksiyonu olarak başlar. Akut romatizmal ateş herkeste görülebilir, ancak genellikle 5-15 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Romatizmal ateşi olan kişilerin yaklaşık % 60’ında bir dereceye kadar kalp hastalığı oluşturur.

Dış kese (perikardiyum), iç astar (endokardiyum) ve kapakçıklar dahil olmak üzere kalbin her parçası, akut romatizmal ateşin neden olduğu iltihapla zarar görebilir. Bununla birlikte, romatizmal kalp hastalığının en yaygın şekli kalp kapakçıklarını, özellikle de mitral kapağı etkiler. Vana hasarının gelişmesi veya semptomların ortaya çıkması için romatizmal ateş döneminden birkaç yıl sonra sürebilir.

Antibiyotikler streptokok enfeksiyonunun romatizmal ateşe dönüşmesini engelleyebilir. Kalıcı boğaz ağrısı olan herhangi bir çocuğun strep enfeksiyonunu kontrol etmek için boğaz kültürü alınmalıdır. Penisilin veya başka bir antibiyotik genellikle strep boğazının romatizmal ateşe dönüşmesini engeller.

KORONER KALP DAMAR TIKANIKLIKLARI

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Koroner (Kalp) damar tıkanıklıklarında stent tedavisi, kalp kaslarını besleyen coroner damarların damar sertliğine bağlı daralmaları veya tıkanıklıklarında angina dediğimiz göğüs ağrısı, kalp krizi veya ani ölüm görülebilir. Bu hastalarda amacımız göğüs ağrısını ortadan kaldırarak yaşam kalitesini arttırmak ve hastalığın ilerlemesini engellemek olmalıdır.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: kalp, Romatizmal kalp hastalığı, romatizmal ateş, Nefes darlığı, morarma, kuru öksürük, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.