HABER KIBRIS

Lefkoşa Temizleniyor

Lefkoşa Temizleniyor

ads
18/05/2012
HaberKıbrıs

Lefkoşa Temizleniyor
ads

Belediye Emekçileri Sendikası’nın Lefkoşa Türk Belediyesi’nde uyguladığı eylemden dolayı çöp birikintileri ve kirliliğin yaşandığı Lefkoşa’da, bu kirliliklerin temizlenmesi amacıyla Lefkoşa Kaymakamlığı koordinatörlüğünde temizlik çalışması başlatıldı.

TAK muhabirinin Başbakanlıktan edindiği bilgiye göre, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Lefkoşa Kaymakamlığı Koordinatörlüğünde başlatılan çalışmalar 5 bölgede yapılacak.

3 özel şirkete verilen hizmet alımı Lefkoşa’nın girişi olan TOFAŞ ışıklarından başlayarak, tüm Lefkoşa’yı kapsayacak. Bu çerçevede 5 ekibin yürüteceği çalışmalar TOFAŞ ışıklarından Terminal bölgesine, Gönyeli çemberinden hastane bölgesine, Meclisten Dereboyu ve Önder bölgesine, Kızılbaş bölgesi ve Başbakanlık bölgesini kapsayacak.

Öte yandan da İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Lefkoşa Kaymakamlığı yetkililerinin Küçükkaymaklı’da Kemal Aşık Caddesi civarında yürütülen çalışmalar sırasında basın açıklaması yapması bekleniyor.
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Lefkoşa’da bugün başlayan temizlik çalışmalarında gerekirse geceleri de çalışılarak en kısa sürede çöplerin kaldırılacağını söyledi. Çavuşoğlu, haftalardır biriken çöpler yüzünden artık halk sağlığı tehlikeye girdiği için müdahalede bulunduklarını belirtti.

Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında alınan karar gereği Başkent Lefkoşa’da biriken çöpleri toplamak için çalışmalar başlatıldı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bakanlık Basın Bürosu’nun açıklamasına göre, Lefkoşa Kaymakamlığı’na bağlı ekipler ve Bakanlık personelinin yanı sıra, özel sektörden hizmet alımı yoluyla başlatılan temizlik çalışmalarını Bakan Çavuşoğlu yerinde inceledi.

Küçük Kaymaklı, Çağlayan ve Hastane bölgesini kapsayacak çalışmalara eş zamanlı olarak farklı noktalardan başlandı. Büyük iş makinelerinin kullanıldığı çalışmalarda, özel sektörden de çok sayıda işçi katılıyor.

“AMAÇ EN KISA SÜREDE ÇÖPLERİ TOPLATMAK”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu incelemeler sırasında yaptığı açıklamada, amaçlarının en kısa sürede, gerekirse geceleri de çalışarak çöplerin toplatılması ve sonrasında ilaçlama yapılması olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, “Özel sektörden 5 ayrı firmadan hizmet alımı yoluyla çalışmalar başladı. Çok sayıda iş makinesi, kamyon, dozer bu temizlik için kullanılmaktadır. Çöplerin kamyonlara yüklenmesi sonrası ise Sağlık Bakanlığımıza ait ekipler hemen ilaçlama da yapıyorlar. Artık halk sağlığı tehlikeye girmiştir ve Bakanlık olarak seferberlik halindeyiz. Özellikle Lefkoşa halkına da gösterdiği sabırdan dolayı teşekkür etmek isterim” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, “demokrasi denen unsurun bedelinin bazen çok ağır olduğunu” belirterek, belediye çalışanlarının haklarını savunmalarına saygı göstermek zorunda olduklarını, ancak bu sürecin çöplerin toplanmasını geciktirdiğini söyledi.

“MAAŞLAR KONUSUNDA HAKLILAR”

İçişleri Bakanı Çavuşoğlu, şöyle konuştu.

“Artık halk sağlığı tehlikeye girmiştir ve bizler de gerekli müdahaleyi bundan dolayı yaptık. Belediye çalışanlarının da bundan sonra iş başı yapmama gibi bir seçeneği yoktur. Çünkü, Bakanlar Kurulu, Başsavcılık’tan da alınan görüş uyarınca sürdürdükleri eylemi yasaklamıştır.

Grev ve Referandum Yasası’ndan dolayı grev hakkını kullananlar, devletin en yüksek kurumlarından biri olan Bakanlar Kurulu’nun da yasal zorunluluğu olan grevi yasaklama kararına saygı duymalıdırlar.

“SİVİL İTAATSİZLİK KABUL EDİLEMEZ”

Çalışanların maaşlar konusunda haklıdırlar ve maaşlarını almak zorundadırlar. Bu konuda da kendilerine her türlü desteği verdim. Ancak sivil itaatsizlik kabul edilebilecek bir şey değildir. İş bu noktaya geldiğinde devlet çöker ve başka şeyler doğar, bunları düşünmek bile istemem.”
 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: lefkoşa
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems