NOTAM’ın kaldırılmasının ardından Derya hükümeti sorguladı

Doğuş Derya, KKTC’ye yönelik günlük sefer sayısını kısıtlayan kararın kaldırılması konusunda hükümete 7 soru yöneltti.

ads ads ads ads
23/02/2021

ads
ads
NOTAM’ın kaldırılmasının ardından Derya hükümeti sorguladı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya, KKTC’ye yönelik günlük sefer sayısını kısıtlayan kararın kaldırılması (NOTAM) konusunda sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak hükümete 7 soru yöneltti.

UBP’nin; eğitim ve turizmin dibe vurmasına neden olan hatalar yaptığını ve bu hataları kapatmak adına yeni tartışmalar yarattığını ifade eden Derya, “tahribatı giderecek çözüm önerilerini konuşturmamak için sürekli ayaklarımızın içine yeni bir top yuvarlayıp gündemi beceriksizliklerinden ve iktidar çekişmelerinden uzak bir yere taşımaya çalışıyorlar” dedi.

Bu soruları sorarken, UBP'li bakanların yine topu birbirlerine atan demeçlerini de gördüğüne işaret eden Derya, “Çiçeği burnunda Ulaştırma Bakanı, ‘Maliye ve Sağlık Bakanlığı uçuşları durdurun dediklerinde durduracağız’ diyor, Eğitim Bakanı ‘bu kararın altında Ali Pilli'nin imzası da var’diyor. Sadece ayaklarımızın içine yeni bir top atarak değil, kendileri arasında da top çevirerek ülkeyi çıkmaza sürüklüyorlar” ifadelerini kullandı.

"Öğrencilerin adaya gelmesi" gerekçesi ile açıklanan bu kararı almadan önce, planlanması gereken noktalar olduğuna dikkat çeken Derya, hükümete 7 soru yöneltti:

 

1) Gelecek olan öğrencilerin sayısını tahmini olarak mı belirliyorsunuz yoksa üniversiteler ile istişare ederek toplam kaç öğrencinin geleceğini hesapladınız mı?

2) Uçuşlar serbest bırakıldığında adaya gelecek olanlar sadece öğrenciler mi?

3) Elinizdeki test miktarı hem gelecek olanların hem de hâlihazırda ülke içinde yaşanan bulaş ve temaslı zincirinin takibini yapabilmek için yeterli mi?

4) Giriş kapılarında test yapmaya seferber edeceğimiz yeterli sağlık personelimiz var mı? Varsa sayı nedir?

5) Gelecek olan insanların alınacağı karantina merkezlerinin yatak kapasitesi yeterli mi? Günde 8 sefer uçak gelse ve her uçak ortalama 100 kişi getirse, bu günde 800, ayda 24000 kişi demektir. Bu insanların karantinada tutulması için mevcut karantina merkezleri yeterli mi?

6) Öğrencilerin karantina ücretlerini kim ödeyecek? Sadece devlet mi? İnsanların alması gereken hayat pahalılığı ödeneğini kesmişken, reel sektör çalışanları açlık ile sınanırken, karantina ücretlerinin bir kısmının öğrencilerden harç alan üniversiteler tarafından ödenmesini sağlamak için bir girişim yaptınız mı?

7) Karantina merkezlerinin yetmemesi durumunda, evde karantina yapabilmek için gerekli kontrol mekanizmaları kurulmamışken bu kararı hangi mantık ile aldınız?

 

 

 

23/02/2021 14:43
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: doğuş derya notam
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.