HABER KIBRIS

Ofis Tasarımı İçin 10 Tavsiye

ads
08/02/2018

Ofis Tasarımı İçin 10 Tavsiye
ads

Her ne kadar evlerimiz rahat etmemiz için öncelikli mekanlar olsa da,ofislerimiz için de rahatlık faktörü en önemli unsurdur.Çünkü;rahat olunmaz ise işe olan konsantrasyon ve ilerleme seviyesinde düşüş gözlenir.Bu yüzden bugün sizlerle kullanışlı ,modern ve rahat bir ofis için neler yapmamız gerek onları değerlendireceğiz.

1.Her yazımda üzerine basarak belli ettiğim için burda da söz etmesem eksik bir yazı olacakmış gibi hissediyorum.Gri rengini ofislerimizde ağırlıklı olarak kullanmamalıyız,yaratıcılığı önlüyor.(Resmi daireler için güzel bir renk olabilir.)Ofisiniz de kullandığınız tasarımlara dikkat etmeniz gerekiyor.Gelen müşte,rakip firmalara kişiliğiniz ile ilgili ipuçları vermenize sebep olabilir,hatta yanlış kullanımda yanlış imaj oluşturabilirsiniz.

2.Bir diğer husus ise ofis tasarımında konumuna en çok dikkat edilmesi gereken ve geçen hafta çocuk odasında da bahsetmiş olduğum masa konumlandırması.El kullanışının (sağ-sol el)ters yönünden ışık alacak bir yerde konumlandırma yapmalısınız.

3.Mekanınızda uyku getirecek renkler(kırmızı ve tonları),dikkat dağınıklığına sebebiyet verecek fotoğraflar yer almamalı.

4.Masanızın karşısında(görüş açınızda bulunan)duvarlara tablolar asmamalısınız tabi iş esnasında hayallere dalmak istiyorsanız buna müdahale edemem.

5.Ofiste bulunduğunuz zaman dilimi içerisinde hareket ve enerjiniz de düşüş olmasını istemiyor iseniz,kesinlikle fazla mobilya kullanmamalı yalın ve şık bir ofis oluşturmalısınız.

                 

 

6.Ve söylediğim gibi mobilyalarınız,koltuk ve ofis sandalyeniz rahat olmalıdır.Deri sandalye tercihinizi ise kış aylarında kullanmanızı tavsiye ederim.Çünkü;yazın tempolu bir koşuşturmanın içerisinde terleme nedeni ile derinin kötü koku vermesine,teninize yapışmasına ve gelen müşteri,toplantılar esnasında konuşurken hareket ettiğiniz de çıkan ses ile dikkat dağılmasına sebep olacaksınız.           

7.Yüksek stres gerektiren bir işe sahip iseniz ya da işiniz öyle olmasa da siz hızlı stres yapan bir kişiliğe sahipseniz,ofisleriniz de cam masa kullanmamanız güvenliğiniz için daha kullanışlı olacaktır. Fakat böyle bir durum içermeyen ofis,kişiliğiniz varsa çok hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz,aynı zaman da masanızın desensiz,tek renk ve cam olması,masanızın üzerinizde aradığınıza daha hızlı erişmenizi,diikkat dağınıklığını minimuma indirgemeyi sağlayacaktır.        

                  

8.Masa sandalye,koltuk seçiminizde rahatlığı düşünürken,bunun uyku eşiğine ulaştırmaması için seçimlerinize dikkat etmelisiniz,belinizi saracak sandalye,koltuk tercihi yaparsanız bel ağrısından da kurtulmuş olacaksınız.

9.Ofis ışığınızın sarı ışık olmamasına dikkat etmelisiniz,aksi takdirde uykunuzun gelmesine sebep olacaktır.

10.Yalın bir ofis her zaman daha modern ve kullanışlı bir alan sağlayacaktır.Bundan dolayı mobilya tercihlerinizi minimuma indirgemelisiniz.                   

  

-Çalışma masanızın çekmeceli tercih  edip,minimum ölçekli kitaplık kullanım alanınız için oldukça ideal.Fazla dolaplar ile mekanınızı boğmamalısınız.

-Duvarda dikkat dağıtıcı birden fazla tablo yerine,ofisinizin iç kısmına strüktür oluşturup modernliği elde edebilirsiniz.

-Benim tercihlerim arasında yer alan bir diğer şey ise saat.Ofisiniz de saat kullanımı her ne kadar zaman odaklı çalışmayı düşündürse de,gün içerisinde sıklıkla bakmanıza sebep olup hızlı sıkılmanızı sağlayabilir.Bu yüzden olmasıı istiyor iseniz bile masanızın arkasına ya da kolunuza bir saat takmak en ideali.Toplantım var ve nasıl haberim olacak o zaman dediğinizi de varsayarak buna de bir çözüm söyleyebilirim.Telefonunuzun alarmını toplantı saatinize ayarlar iseniz hiçbir sorun yaşamaz ve ofis esnasında sıkılmamanızı sağlamış olursunuz.

 İÇ MİMAR İPEK SÖYLEMEZ

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ofis tasarımı, ofis tasarlamak, iç mimar, ipek söylemez
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems