Oğuz, Bengihan ve Atan ile görüştü

ads ads ads ads
30/09/2023

ads
Oğuz, Bengihan ve Atan ile görüştü

 

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan ve Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Başkanı Metin Atan’ı kabul etti.

Kabulde Cezaevi, İskele Tapu Dairesi ve Lefke Kaymakamlığındaki sorunları Bakan Oğuz’a iletilerek sıkıntıların giderilmesi talep edildi.

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Başkanı Metin Atan, İçişleri Bakanlığı’na bağlı dairelerde ve kurumlarda sıkıntılar olduğunu savunarak sorunların ivedi şekilde giderilmesini talep etti. Cezaevi'nde bugün itibariyle tutuklu sayısının 900’ü aştığına vurgu yapan Atan, cezaevi’ndeki sıkıntıların sadece mahkum fazlalığı olmadığını, sivil işlerde çalışan teknik personellerin kadroda yeri olmasına rağmen kadroya alınmadıklarını belirtti. Tapu Dairesi’nde yaşanan istihdam sorununu da dile getiren Atan, öncelikli taleplerinin cezaevindeki sorunların aşılması olduğunu söyledi.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan teknik ve altyapı yönünden çağdaş bir durumda inşa edilen yeni cezaevinde bu teknik altyapıyı kullanacak personelin istihdam edilmemesinden kaynaklı sıkıntıları aktardı. Bengihan, 725 kişilik kapasiteyle planlanan yeni cezaevinde 100 mahkûmun açık cezaevi olarak planlanan yerde, diğer 625 mahkumun ise kapalı alanda tutulmasının planlanmasına rağmen, şu an her iki cezaevi binasında bugün itibarı ile 957 mahkûm bulunduğunu söyledi.

Eski cezaevi binasında 170’e yaşın mülteci ve sınır ihlali mahkumların bulunduğuna işaret eden Bengihan, eski ve yeni cezaevinde çalışan gardiyan sayısının bu rakamlara göre yetersiz olduğunu savundu.

Bengihan, 10 kişilik koğuşları 4 kişi artırarak 14’e ulaştırdıklarını ve böylece sayının 200 kişi arttığını belirtti. Cezaevinde 350 çalışan olduğunu fakat vardiyalarla günlük çalışan sayısının 45-50 kişilerde olduğunu söyleyen Bengihan, gardiyan sayısının yetersiz olduğuna dikkat çekti. Cezaevinde ciddi anlamda teknik personel sıkıntısı olduğunu belirten Bengihan, mevcut teknik eleman sayısı ile her iki cezaevine yetişmeye çalıştıklarını söyledi.

Bengihan; Lefke Kaymakamlığı ve İskele Tapu Dairesi’nin binalarındaki sıkıntıları da aktararak, vatandaşın hizmet alma noktasında sorunlar yaşadığına vurgu yaptı.

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, mevcut sorunların bilgisinde olduğunu, sorunların çözümü noktasında sendikalarla işbirliği içerisinde çalışacaklarını söyledi.

 

30/09/2023 13:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Oğuz, Bengihan ve Atan ile görüştü
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.