Oğuz: Yeraltı barajına ihtiyaç var

ads
ads
17/11/2019

ads ads
Oğuz: Yeraltı barajına ihtiyaç var

Ülkede büyük bir ihtiyaç olan yeraltı barajının yapılmasına destek verildi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Yerbilim Mühendisleri Odası Başkanı Oğuz Vadilili ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre görüşmede, başta yeraltı sularının korunması, taş ocaklarının etkin denetlenmesi ve Lefke İlçe sınırları içerisinde atıl halde bulunan maden atıkları konuları ele alınarak değerlendirmelerde bulunuldu.

Bakan Oğuz, göletlere, derelere ve barajlara büyük önem verdiklerini ve eldeki imkanlar doğrultusunda bu yönde çalışmalar yapacaklarını söyledi. Bakan Oğuz, yeraltı barajının bir ihtiyaç olduğunu belirterek, Türkiye Devlet Su İşleri’nin desteği alınarak, KKTC Su İşleri ile Jeoloji ve Maden Dairesi işbirliğinde yeraltı barajı inşa edileceğini belirtti.

Bakan Oğuz, Jeoloji ve Maden Dairesi tarafından jeolojik, hidrojeolojik, jeoteknik etütlerin tamamlanmasından sonra, yeraltı barajı inşası için çalışmalara başlanılacağını açıkladı.

Başkan Vadilili ise ülkede yeraltı suyunun korunmasıyla ilgili her türlü faaliyetleri desteklediklerini belirtti.

Vadilili ülkemizde yeraltı suyu barajı uygulamasının 1993 yılında Gemikonağı Göleti inşaası ile hayat bulduğunu söyledi. Projenin sonuçlarının topluma olumlu yansıması için dikkat edilmesi gerekenler olduğunu belirten Vadilili, yer seçiminde yerel kuruluşların ve yerbilimcilerimizin DSİ ile etkin bir şekilde beraber çalışmalarının sağlanması gerektiğini örnek olarak gösterdi.

Vadilili, yeraltı suyu çekimlerinin idare tarafından denetlenmesi gerektiğini, Fasıl 351 Kuyular Yasası’nın güncelliğini yitirdiğini ve yenilenmesi gerektiğini de ifade etti.

Lefke İlçesi’ndeki atıl halde bulunan maden atıklarının çok büyük maddi değer arz etmelerine rağmen, bugüne kadar değerlendirilip rehabilitasyonlarının sağlanamadığı aksine yıllar boyu devam eden çevre felaketine sebebiyet verdiklerini dile getiren Vadilili, tüm tarafların bilimsel rehabilitasyon yöntemlerini tartışıp, toplumun faydasına olacak olan en uygun bir yöntemde uzlaşıya varması gerektiğini, bunun için ise sağlıklı bir platforma ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Ayrıca, Vadili ve beraberindeki heyet, taşocakları konusuna da değindi. Görüşmede, sektörde yaşanan sorunlar ve yapılması gereken yasal düzenlemelerle ilgili işbirliği içinde çalışılması yönünde bakanlık ile görüş birliğine vardı.

İnşa edilmesi planlan yeraltı barajları, özellikle kurak ve yarı kurak iklimlerde yeraltı suyundan azami şekilde yararlanma adına büyük önem arz etmektedir. Yağışlı mevsimlerde yeraltı suyunun depolanmasında ve su ihtiyacının en fazla olduğu kurak mevsimlerde kullanılmasında alternatif bir çözümdür.

Yeraltı barajları, yerüstü barajlarına kıyasla su yeraltında depolanacağı için buharlaşmayı önleyerek, yeraltı suyunun rezerv ve kalite açısından korunmasını da sağlamaktadır.

17/11/2019 11:36
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Oğuz: Yeraltı barajına ihtiyaç var, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.