Oğuz: Yurt dışından getirilen ve gümrükte bekleyen ithal etin ülkeye girmesine izin vermedik

ads
ads
30/03/2020

ads
ads
Oğuz: Yurt dışından getirilen ve gümrükte bekleyen ithal etin ülkeye girmesine izin vermedik

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, başta peynir türleri olmak üzere bazı süt ürünleri ile bazı balık türlerinin ithalatını yasaklama kararı aldıklarını söyledi.

Dursun Oğuz, Haber Kıbrıs WEB TV’de “Markaj” programında Ali Baturay’ın sorunlarını cevaplandırdı.

Koronavirüs salgını nedeniyle, ülkede şu anda 100 ton civarında bir süt fazlası olduğuna dikkat çeken Dursun Oğuz, iç piyasada süt ve süt ürünlerinin tüketiminde yüzde 70 civarında ve Türkiye’ye ithalatta ise yaklaşık yüzde 30 daralma olduğunu vurguladı.

Bu nedenle yoğun olarak peynir çeşitleri olmak üzere süt ürünlerinin ithalatını yasaklayacaklarını belirten Dursun Oğuz, yalnızca ülkede üretilmeyen süt tozu, çocuk maması ve kutu sütü ithalinin devam edeceğini söyledi.

İthalat yasağından önce, iç piyasa rahatlasın, ihtiyaç fazlası yerli ürünler satılsın diye et ve süt ürünlerine fon koyduklarını anımsatan Dursun Oğuz, süt ürünlerinde fonun da fayda etmemesi üzerine ithalat yasağının gündeme geldiğini kaydetti.

 

“Arap ülkelerine ihracat devam ediyor”

Süt ürünlerinin şu anda Ortadoğu’ya, Arap ülkelerine ihracatının devam ettiğini, az bir miktar da Türkiye’ye ihracat yapıldığını anlatan Bakan Oğuz, Türkiye’de süt ürünleri ithalatı yasaklandığı halde, ülkemizden ürün satın alınabilmesi için Türkiyeli yetkililerle temas içinde olduklarını ve olumlu sinyaller aldıklarını vurguladı. Oğuz, ayrıca imalatçı Türkiye’de pazar bulabilsin diye 1.5 TL olan teşviki 3.5 TL’ye çıkardıklarını kaydetti.

 

“Gümrükte bekleyen ithal et, ülkeye girmeyecek”

Türkiye’den getirtilen ve gümrükte bekleyen ithal etin ülkeye girmesine izin vermeyeceklerini, bunu da ilgili ithalatçıya bildirdiklerini kaydeden Oğuz, “Biz gerekmesi halinde TÜK’e et ithali yapma yetkisi vermiştik. Şu anda bu ülkede yeterince et var, böyle bir ihtiyaç yok, bu sıkıntılı ortamda bu etin ülkeye girmesine izin veremeyiz. Askerin et ihalesini kazanan bu firmanın ihtiyaç duyduğu et ülkemizde vardır” dedi.

 

“Bazı balık türlerine ithalat yasağı geldi”

Dursun Oğuz, Güney Kıbrıs kapısı kapalı olduğu için, güneye balık ihracatının durduğunu ve ülkede ihtiyaç fazlası balık bulunduğunu, üreticinin zarara etmemesi için bunların iç piyasada tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Bu nedenle ülkede bulunan balık türlerinin ithalatına da izin vermeyeceklerini belirten Dursun Oğuz, ülkede bulunmayan balık türlerinin ithalatının devam edeceğini vurguladı.

 

 

30/03/2020 22:29
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Oğuz: Yurt dışından getirilen ve gümrükte bekleyen ithal etin ülkeye girmesine izin vermedik, haberkibris, dursun oğuz ali baturay,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.