HABER KIBRIS

Öksürüğe iyi gelen doğal içecekler

ads
11/01/2017

Öksürüğe iyi gelen doğal içecekler
ads

Soğuk havanın etkisini iyiden iyiye hissettiğimiz bugünlerde boğaz ağrısı ve beraberinde gelen öksürük en sık yaşanan şikayetler arasında. Siz de öksürüğe doğal yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz. 

Kış aylarında artış gösteren hastalıklarla birlikte ortaya çıkan belirtilerden biri de öksürük. İnatçı bir halde devam eden öksürüğü doğal içecekler yardımı ile de hafifletebilirsiniz. Öksürük krizlerinden kurtulmak için siz de doğanın şifalı ellerinden yardım almayı unutmayın. Mikropları ve enfeksiyonları yatıştıran bitki çaylarını içerken şeker ilave etmemek çayların etkisini artırıyor. Ayrıca sıcak içecekleri taze ve temiz su kullanarak hazırlamanız içeceklerin lezzetini ve kalitesini artırıyor. İşte öksürüğe iyi gelen doğal içecekler:
Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarla ortaya çıkan öksürükler için zencefil çayı birebir. Bir parça zencefili sıcak su içerisine atıp 10 dakika demlenmesini bekleyin ve çayınızı günde 2-3 bardak tüketmeye çalışın. Zencefil çayının içine tarçın da ilave ederek çayınızı daha lezzetli hale getirebilirsiniz.
Öksürüğe iyi gelen doğal içecekler
Boğazları yumuşatan ve boğaz ağrısını hafifleten adaçayını demleyip soğutarak içebileceğiniz gibi gargara yaparak da kullanabilirsiniz.
Öksürük tedavisinde sıkça tercih edilen nane çayını bir dilim limon ekleyerek ve bir çay kaşığı bal ile lezzetlendirip içebilirsiniz. Nane çayı soğuk algınlığı belirtilerini önemli ölçüde azaltıcı bir etkiye sahip.
Öksürüğe iyi gelen doğal içecekler
4. Ihlamur çayı
Ihlamur tahriş önleyici, ağrı azaltıcı ve iltihap giderici özellikleri ile kış aylarında en çok tercih edilen doğal içecekler arasında. Günde en az 2 bardak ıhlamur çayı içerek öksürük şikayetlerinizi de azaltabilirsiniz.
Ayva çayı boğazları yumuşataıyor ve öksürüğü azaltıyor. Ayva tohumlarını sıcak su içerisinde 10 dakika beklettikten sonra soğutarak içebilirsiniz. Yemeklerden bir saat önce veya bir saat sonra bu çayı içmek öksürük şikayetleri üzerinde daha pozitif etki sağlıyor.
Öksürüğe iyi gelen doğal içecekler
6. Yeşil çay
Antioksidan bakımından zengin olan yeşil çayı biraz kakule ekleyerek tüketmek öksürük belirtilerini önemli ölçüde azaltıyor. Boğaz enfeksiyonlarında oldukça etkili olan bu ikiliyi günde 2-3 bardak kadar tüketerek öksürük belirtilerini azaltabilirsiniz.
7. Ekinezya çayı
Ekinezya çayı soğuk algınlığı, enfeksiyon ve öksürük gibi şikayetlerin giderilmesine birebir. Ekinezya çayını demledikten sonra bir süre soğumasını bekleyerek içerisine az miktarda organik bal ekleyebilir ve boğazlarınızı yumuşatabilirsiniz.
Bu habere tepkiniz:
TAGS: öksürük, öksürükten korunma, adaçayı, zencefil çayı, nane çayı, ayva çayı
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems