Okul Döneminde Sağlıklı Beslenme

Diyetisyen Leman Denizgil, HABERKIBRIS için kaleme aldığı yazıda sağlıklı bir okul dönemi için düzenli beslenme önerilerine vurgu yaptı.

ads
ads
14/09/2019

ads
Okul Döneminde Sağlıklı Beslenme

Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi, büyüme ve gelişmeleri okul başarısı içinde çok önemli olduğuna dikkat çeken Denizgil okul döneminde nasıl beslenilmesi gerektiğini yazdı.

İşte Denizgil’in yazısı:

Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi, büyüme ve gelişmeleri okul başarısı içinde çok önemlidir.

Kahvaltı günün en önemli öğünü olmakla beraber çocuğun geç yatması, erken uyanamama, okula geç kalma korkusu, yemek yeme isteği duymama, ailenin kahvaltı yapma alışkanlığının olmaması, anne-babanın zaman ayırmaması gibi çeşitli nedenlerden dolayı maalesef okul çocuklarının en fazla atladığı öğün olmaktadır.

Okul çağı döneminde, öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına ve ileriki yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarına destek olmak gerekir.

Her öğünde 4 temel besin grubunda yer alan yiyeceklerin tüketilmesinde özel gösterilmelidir. (tahıl grubu- et grubu-süt grubu- sebze grubu)

-Kahvaltıyı atlatmayın. Unutmayın ki en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı yapmayan çocuklarda dikkat eksikliği görülme sıklığının daha fazla olduğu araştırmalar neticesinde ortaya konulmuştur. Kahvaltı, çocuğun okul başarısı için önemlidir.

- Ara öğünlere dikkat edin. Çocuğun beslenme çantasını siz hazırlıyorsanız kuru veya yaş meyve, süt, fındık ceviz badem gibi yağlı tohumları çantasından eksik etmeyin. Kantinden alışveriş yapacak çocuklara da kek gibi hazır gıdalardan uzak durmasını önerebilirsiniz.

-Beslenme çantası için hem kolay taşınır hem de besin değeri yüksek yiyecekler seçilmelidir. Beslenme çantalarına katkı maddeli ve bol yağlı hazır yiyecekler koymak yerine evde hazırlayacağınız yiyeceklerle çocuğunuzun okulda da daha sağlıklı beslenmesi sağlanabilir.

-Tam gün okulda bulunan çocukların öğle yemekleri okullarda verildiği için aileler mutlaka yemek listelerini görmeli ve çocukları için uygun olmayan yemekler varsa mutlaka çocuklarına yemesi ve yememesi gereken yemekler konusunda bilgi vermelilerdir. Ayrıca okulların yemek listelerinin bir diyetisyen kontrolünden geçip geçmediğini de sorgulamaları gerekmektedir.

-Çocuğunuzun okuldan geliş saatine göre ya bir ara öğün ya da akşam yemeği yemesine de özen gösterilmelidir. Çünkü gün boyu koşup oynayan, ders dinleyen çocuklarınızın eve geldiğinde karnı acıkmış olacaktır.

-Çocuklarınız günlük içtiği su ve uyuduğu uyku süresi de oldukça önemlidir. 

14/09/2019 10:51
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: leman denizgil, beslenme, diyetisyen, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.