Okyanusta keşfedilen yeni balıklar yüzeye çıkartılınca eridi

ads ads ads
15/05/2022

ads
ads
Okyanusta keşfedilen yeni balıklar yüzeye çıkartılınca eridi

Hint Okyanusu'nun keşfedilmemiş yerlerindeki balıklar yüzeye çıkarılınca eridi.

Bilim insanları, Avustralya sularında şimdiye kadar kayıtlara geçen en derinde yaşayan balıkları yakaladı.

Sydney Morning Herald'ın 10 Mayıs tarihli haberine göre ülkenin batısının yaklaşık 370 kilometre açığında ve Hint Okyanusu'nun yaklaşık 6,5 kilometre derininde iki salyangoz balığı türü keşfedildi.

Salyangoz balıkları dünyanın hemen hemen her yerinde bulunuyor. Bu balık ailesinin üyelerinden bazıları yüzeyin hemen altında yaşarken, bazıları Dünya'nın en derin noktası olan Mariana Çukuru'nda hayatlarını sürdürüyor.

Minderoo-Batı Avustralya Üniversitesi Derin Deniz Araştırma Merkezi'nden araştırmacılar, Hint Okyanusu'nun keşfedilmemiş yerlerini incelemek için derinlere indi. 100 bin dolarlık keşif ekipmanıyla 30 dolarlık basit bir kapandan yararlanan ekip, daha önce bilinmeyen iki salyangoz balığı türünü keşfetti.

Uzmanlar keşfedilen iki türün pul yerine yarı saydam jelden yapılmış bir gövdesi olduğunu ve boylarının 10 ile 25 santimetre arasında değiştiğini bildirdi.

Öte yandan salyangozların yüzeye çıkarıldıktan sonra sıcaklık yüzünden erimeye başladığı açıklandı. Araştırma ekibinden Alan Jamieson, "Balıklar kapandayken aslında pişiyor çünkü son 10 milyon yılda 25 dereceyi hiç görmediler" diye konuştu.

Denizbilimci Todd Bond ise iki balık keşfetmelerine şaşırdığını kaydetti:

Çok hızlı bir şekilde parçalanan jelleri var. Bu yüzden epey yumuşak ve neredeyse şeffaflar. Gövdeleri boyunca bütün iç organlarını görebilirsiniz.

Balıkların bilimsel olarak tanımlanmasının yıllar alabileceği belirtildi.

15/05/2022 16:42
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Okyanusta keşfedilen yeni balıklar yüzeye çıkartılınca eridi
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.