HABER KIBRIS

Ölmeden Önce Bunları Mutlaka Yapın!

ads
07/03/2013
uplifers.com

Ölmeden Önce Bunları Mutlaka Yapın!

1. Domates festivaline katılın

Yaklaşık 1 saat süren La Tomatina festivali İspanya’nın Valencia şehrinde, Bunol Köyü’nde yapılmaktadır. Aşağı yukarı 150.000 domatesin havada uçuştuğu festival top ateşi eşliğinde  sabah saat tam 11:00’de başlıyor ve bir saat sonra sona eriyor. İlk olarak turistlerin üstüne fırlatılan domatesler de zaten bu bir saat içinde tüm şehri kaplamış oluyor. Bunol sokakları İspanyolların meşhur domates çorbası ‘Gazpacho’yu andırıyor. Bu sebeple de İspanyollar, bu festivali aynı zamanda dünyanın en büyük gazpacho’su olarak da adlandırıyorlar.

***

2. Toronto’da CN Kulesi’nden sarkın

Özellikle yükseklik korkusu olan kişilerin bu korkulardan arınması için en etkili çözümlerin başında, Kanada’da bulunan dünyanın en yüksek ikinci kulesi olma özelliğine sahip, 553 metre uzunluğundaki CN Tower’dan vücudunuza bağlanan birkaç halat ile aşağıya bakmamak şartıyla sarkmak geliyor.

3. Dünyanın en iyi restoranlarından birinde yemek yiyin

 Dünyanın en iyi restoranları listesinden tercihinizi yaparak  midenize bir ziyafet çektirmeyi ihmal etmeyin.

4. 51.Bölgeyi ziyaret edin

51.Bölge olarak adlandırılan Amerika’nın Groom Lake, Nevada eyaletinde bulunan askeri üssün hikayesi oldukça ilginç. Hava kuvvetleri olarak anılan bu bölge herkes tarafından bilinse de, Amerikan Hükümeti buranın varlığını bugün bile halen reddediyor. Söylenenlere göre burada kimyasal laboratuvarlar var. Eğer burayı gezmek isterseniz bölgede  yaşayan yerliler resimde görmüş olduğunuz uyarı tabelasını görene dek gezinti yapılabileceğini söylüyor.

 5. 7 kıtaya birden ayak basın

Antarktika, Afrika, Avrupa, Avustralya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Kuzey Kutup, dünyanın uçları. Önerimiz özellikle ilerleyen yaşlarda bu tura katılmanız. Gerçi işin Antarktika kısmı birçoğunuza hitap etmeyebilir ama yine de bu muhteşem geziyi kaçırmayın.

6. Zorda olan bir yabancıya yardım edin

Bir dahaki sefere yolda motosikleti bozulan birine rastladığınızda kenara çekin ve ona yardım edin. Ya da faturalarını ödeyemeyen, yemeye parası çıkışmayan, kirasını ödeyemeyen ya da acil paraya ihtiyaç duyan birilerine elinizi uzatın.

7.  Tatshenshini Gölü’nde Rafting yapın

Alaska ve Bati Kanada’nın Tatshenshini Nehri’nde yapılacak en popüler etkinlik kuşkusuz rafting. Bu unutulmaz deneyim 11 günlük bir çevre gezisi ve rafting olarak gerçekleşiyor. Devasa buzullar, sayısız donmuş şelalelerle kaplı olan bu gölde rafting yaparken meşhur Walker Buzulu’nun üzerinde yürüyebilme şansına da sahipsiniz.

8.Rubik küpü

Deneyenler bilir. Resimde görmüş olduğunuz Rubik küpü ya da Sabır Küpü  adı verilen bu bulmaca birçoğumuzu deli eder. 1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar Erno Rubik tarafından icat edilmiş olan bu 3 boyutlu popüler bulmaca çözüldüğünde, her yüzü tek renkten oluşur. Bir dipnot daha: Rubik küpü dünyanın en çok satılan oyuncağı olma özelliğine sahip. Örneğin 2007 yılına kadar 300 milyon adet satılmış.

9.Korku duyduğunuz şeyleri yapın

Toplum önünde konuşma, yükseklik ya da kan görme korkularınız mı var? Sizi ürküten her neyse, onunla yüzleşin. Bu korkuları yenmek size müthiş bir özgüven sağlayarak karşılaşacağınız diğer korkuları kolaylıkla yenmenize yardımcı olacak.

10.Everest Dağı’nda Skydiving

İşte ”Yapılması gerekenler” listemizin olmazsa olmazlarından biri. Yüksekliği 8848 metre olan Everest Dağı’nın zirvesinden helikopterden uzman pilotlar eşliğinde atlayarak tepesi karlarla kaplı dağın zirvesini ve eşsiz buzulların keyfini çıkarabilirsiniz. Adrenalin pompası vazifesi gören bu sporu bir gün mutlaka yapmak birçoğumuzun hayalleri arasında. Ne var ki biraz korku, biraz da bu sporun maliyeti yüzünden hep bir erteleme içindeyiz.

11. Yapboz yapın

Çocukluğumuza dair anıların içinde mutlaka yer edinen oyunlardan biridir yapboz. Şimdi birer yetişkin olduğumuza göre gelin birer tane daha yapalım. Ama bu kez dünyanın en büyük yapbozu olarak gösterilen 19 kilo ağırlığında, 32.000 parçadan oluşan bu devasa yapbozla uğraşalım. Ne dersiniz?

12. Her gün yeni bir kelime öğrenin

Sıradan bir insanın günde ortalama 7000 kelimeyle konuştuğunu biliyor muydunuz? İşte bu yüzden gelin kelime dağarcıklarımızı her gün biraz daha genişletelim, sıradanlıktan kendimizi kurtaralım.

13. Gelmiş geçmiş en iyi 100 filmi  izleyin

The Godfather, The Lord of the Rings, A Clockwork Orange, Schindler’s List gibi efsane filmleri hala izlemediyseniz, sinema tarihinin dünden bugüne gelişini takip edebilirsiniz.

14. Swan Vadisi, Montana’da at binin

Yukarıdaki resim adeta bir film karesini andırıyor, değil mi? Amerika’nın kuzeybatı eyaletlerinden biri olan Montana‘nın yeşillikler içindeki bu bölgesinde at biniciliği en çok tercih edilen aktivitelerden biri. Aynı zamanda Upsata Guest Ranch’de at sporu etkinlikleri için tur yapabilir, bölgenin en güzel yerleri olarak gösterilen Monture-Creek ve Bob Marshall’ı da görebilirsiniz.

15. Havada parti

Yerden 50 metre yükseklikte 22 kişilik kapasiteyle partiler, toplantılar, poker oyunları hatta minik bir düğün yemeği yapmak isterseniz “Events in the sky”  şirketinden bu etkinliklerden faydalanabilirsiniz.

16. Igloo Vadisi’nde tatil

Eğer kışı seviyorsanız sizlere tam da istediğiniz bir yer tavsiye ediyoruz. Burası Finlandiya’nın Igloo Kasabası; içeriden ısıtmalı igloların (Eskimolara özgü kar ve buzdan yapılmış evler) içinde yataklar, tuvaletler, dinlenme odaları ve mutfaklar mevcut. Aynı zamanda kış müptelaları için orijinal iglolar bulunmakta.

17. Guiness’e başvurun

İşte Guiness rekorlar kitabına girmek için iki yeterli sebep; dünyanın en kısa boylu adamıyla, en uzun bacaklı kadını. Siz de viski şişeleri, taş plaklar, hatta troll bebek koleksiyonları oluşturup rekorlar kitabına adınızı yazdırabilirsiniz.

18. Barış topluluklarına katılın

Dünyada binlerce barış gönüllüsü var. Bu topluluklar dünya barışı için ciddi çaba sarf ediyorlar. Eğer siz de bu işin bir parçası olmak istiyorsanız, listeye adınızı yazdırın. Unutmayın, bu size özellikle özgeçmişiniz adına büyük bir artı kazandıracaktır.

19. Yelken öğrenin

Mark Twain’in de söylediği gibi, “Güvenli limanlarda yelken açın, rüzgarı yakalayın, keşfedin, hayal kurun.’’ Kontra, tiramola, kavança, opaz seyri vb. yelken jargonunu öğrenin. İçinizdeki Jacques Cousteau hazır olduğunda ilk deneyiminizi yaşayın. Küçük bir tavsiye; yanınızda mutlaka bir uydu telefonu bulundurmanızda fayda var.

20.Royal Gorge Köprüsü’nde bungee jumping

Başta önerdiğimiz skydiving size belki biraz fazla gelebilir ama hala yükseklik korkunuzu yenme gayreti içindeyseniz size ABD, Colorado Royal Gorge Köprüsü’nde bungee jumpingteklifinde bulunuyoruz. Arkansas Nehri’ne 321 metre yükseklikte, dünyanın en uzun asma köprüsü ve en yüksek bungee jumping noktası olma özelliğini sahip Royal Gorge Köprüsü’ndebungee jumping dışında yapılacak binlerce etkinlik de bulunuyor. Teleferikle  yolculuk edebilir, birçok restoranda yemek yiyebilirsiniz. Fakat uyarmakta fayda var, bungee jumping etkinlikleri yılda birkaç kez yapıldığı için önceden günleri takip etmeniz gerek.

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: ölmeden önce yapılması gerekenler
MANŞETLER

HK ABSÜRD

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems