Ölüm sarmalına girerek düşen uçağın sır perdesi aralandı!

Tek bir sigara 66 kişiyi ölüme götürmüş

ads ads ads
27/04/2022

ads
ads
Ölüm sarmalına girerek düşen uçağın sır perdesi aralandı!

2016 yılında Fransa'dan Mısır'a gitmek için havalanan ve Yunanistan açıklarına düşen yolcu uçağının ardındaki sır perdesi aralandı. Ölüm sarmalına girerek döne döne denize çakılan uçağın pilotun kokpitte sigara yakmasından dolayı düştüğü iddia edildi. 66 kişinin hayatını kaybettiği feci olayda geriye gözü yaşlı aileler kaldı.

2016 yılında Fransa'nın Paris Chaerles de Gaulle kentinden Mısır'ın Kahire şehrine gitmek için havalanan Airbus A320, Yunanistan'ın Girit Adası güneyinde kalan bir bölgesinde denize düşmüştü. Uçakta bulunan 66 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetmişti. Yetkililer uçağın 'ölüm sarmalına' düşmeden önce şiddetli dönüşler yaptığını söylemişti.

KARAKUTU YUNANİSTAN'DA BULUNMUŞTU

ABD Donanması'nın da dahil olduğu büyük bir arama-kurtarma görevinin ardından uçağın karakutusu Yunanistan'a yakın bir yerde bulunmuştu.

BİR SİGARA SEBEP OLMUŞ

Birkaç yıldır devam eden soruşturma tamamlandı. Soruşturmaya göre pilotun kokpitte sigara yaktığı ve sigara dumanı ile acil durum maskesinden sızan oksijenin tepkimeye girip patlamaya yol açtığı iddia edildi.

RAPORDA ORTAYA ÇIKTI

Havacılık uzmanları 2016 yılında Mısır hava yolları düzenlenemeside kokpitte sigara içmenin yasak olmadığını ifade etti. Rapora göre bir mühendis uçaktaki oksijen maskesi ayarını 'normalden' 'acil' geçirmiş. Söz konusu rapor Paris'teki mahkemete gönderildi.

"FARK EDİLMESİ GEREKİYORDU"

Dış basına konuşan deneyimli bir pilot ise uçaüın kaptanı Mohamed Said Ali Ali Shoukair'in hatalı maskeyi kalkıştan önce fark etmesi gerektiğini söyledi. pilot, "Kabine girdiğimizde kalkıştan önce yaptığımız kontroller arasında maskelerdeki oksijen artışını kontrol etmek de var. Şalter normal konumdaysa okesijen akışı isteğe bağlıdır. Acil durum ayarında ise yangın durumunda kabinde olabilecek dumanı dışarı üflemek için daha yüksek basınçta bir oksijen olur" dedi.

 

 

 

27/04/2022 16:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: uçak, düştü, sigara, pilot, ölüm,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.