“Olumlu gelişmelerden memnunuz”

Dört üniversitenin yetkilileri, YÖDAK’tan beklentilerini Haber Kıbrıs’a anlattı:

ads ads ads ads
27/01/2021

ads
ads
“Olumlu gelişmelerden memnunuz”

   KKTC’de faaliyet gösteren dört üniversitenin yetkilileri, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) eski Başkanı Akile Büke döneminde yapılacak birçok işin aksadığını, üniversitelere zaman kaybettirildiğini ancak başkanın görev süresinin dolmasının ardından son zamanlarda görülen olumlu gelişmelerden memnum olduklarını kaydetti.

    Üniversite yetkilileri, YÖDAK Başkan Vekili Mehmet Hasgüler ile yönetim kurulunun daha yardımcı, daha yapıcı ve çözüm odaklı bir tavır içinde olduğunu belirterek, bu durumun devam etmesini, çünkü yapılacak çok iş olduğunu vurguladı.

    Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Serhat Akpınar, Uluslararası Final Üniversitesi (UFÜ) Genel Sekreteri ve mütevelli Heyet üyesi Bülent Taşel, Kıbrıs Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSTU) Mütevelli Hayati Başkan Yardımcısı ve Direktörü Dr. Serdal Gündüz ve Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Eral Osmanlar, YÖDAK’tan beklentilerini Haber Kıbrıs’a anlattı.

Akpınar: YÖDAK sadece KKTC’den öğrenci alınmadığını yeni anladı

   Girne Amerikan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Serhat Akpınar, YÖDAK’ın önceki yıllarda tutuk bir yapısı olduğuna, özellikle pandemi döneminde birçok karar almada geç kalındığını belirterek, “Üniversiteler Birliği olarak bu konuya dikkat çektik. Son 3 ay içerisinde ortaya koyduğumuz girişimlere yanıt almaya başladık. Şu andaki yönetim, içinde bulunduğumuz süreci daha iyi anlıyor. YÖDAK sadece KKTC’den öğrenci alınmadığını yeni anladı. Uluslararası açılmalarla ilgili çalışma yapmaya başladılar. YÖDAK’ta alınan kararlar kişilerin kendi iradesi bağlı olmamalı” dedi.

“YÖDAK artık daha yapıcı, yardımcı ve çözüm odaklı”

   YÖDAK ile koordinasyonda geçen aya kadar sıkıntı çektiklerini belirten Serhat Akpınar, “YÖDAK artık daha yapıcı, yardımcı ve çözüm odaklıdır. YÖK’ün dahi talep etmediği koşulları talep ediyorlardı. Bunlardan kurtulmalılar. 3’ncü dünya ülkelerinden öğrenci alım koşullarını yükselttiler” dedi.

   Akpınar, “Türkiye ve Avrupa beklenti içinde değilken, kriterleri yukarı çekmeye çalışması kabul edilebilir değil, hele pandemi döneminde. YÖDAK ve devlet, çalışmalarıyla ülkeye katkı sağlanmalı. YÖDAK’ın istediği bölüm açma koşulları çok ağır. YÖK, üniversitenin bölüm açması için en az 6 doktoralı akademisyen isterken KKTC’de en az 18 doktoralı istiyor” diye konuştu.

“Önümüzdeki dönemi kaybetmemeliyiz”

   Serhat Akpınar, YÖDAK’tan beklentileri konusunda şunları da söyledi:

  “ Üniversitelerimiz kendini ispat etti. Uluslararası çalışmalar yapıyorlar. YÖDAK, üniversitelerin önünü açmalıdır. Pandemiyle birlikte gelişen yeni teknoloji ve sistemlerin uygulanması için çalışmaların önü açılmalı.

    İlerleyen dönemlerde de daha yapıcı olacağına inanıyorum. 2021 ve 2022 öğretim yılı KKTC için çok önemlidir. Cumhurbaşkanlığı, YÖDAK, hükümet ve üniversiteler işbirliği içinde çalışmalı. Öğrenci Dostu Ada Projesi için adımlar atılmalı. Önümüzdeki dönemi kaybetmemek için gerekli adımlar zamanında atılmalı.”

Taşel: Eski başkanın tavrı YÖDAK’ı kilitlemişti

   Uluslararası Final Üniversitesi (UFÜ) Genel Sekreteri ve Mütevelli Heyet üyesi Bülent Taşel, YÖDAK Başkanı Akile Büke’nin seçim yasaklarını ve seçimlerden sonra YÖDAK’taki atama sürecinin etkileneceğini gerekçe göstererek adım atmadığını ve bu uygulamaların YÖDAK’ı kilitlediğini belirtti.    

   Taşel, “Akıle Hanım, YÖDAK’a yeni başkan seçilinceye kadar bölüm açmama kararı almıştı ancak bu karar yasal değildi. Yasaya göre, ‘yeni başkan göreve başlayınca ya dek eski başkan görevine devam eder’ diyor. Akile Hanım bu hafta başı ülkeden ayrıldıktan sonra YÖDAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Hasgüler görev almaya başlayınca üniversitelerde yeni bölüm açılmasının görüşülmelerine başlandı. YÖDAK ile görüşmelere başlanmasaydı bir yıl daha kaybedilecekti. Yeni YÖDAK başkanı umarım kısa sürede belli olur” dedi.

“Yeni dönemde üniversitelerin önü açılmalı”

   YÖDAK’ın yeni dönemde gelişmekte olan ve yeni kurulan üniversitelerin önünü açan bir rol üstenmesi gerektiğini ifade eden Bülent Taşel, “Yeni dönemde YÖDAK’ın üniversitelerin önünü tıkamamasını umuyoruz. Geçmiş dönemde üniversitelerin gelişmesini engelleyici bir takım kararlar alınmıştı ancak bundan vazgeçildi” dedi.

“Rumların engellemelerinin önüne geçilmeli”

 Bülent Taşel, YÖDAK’tan ileriki dönemde beklentilerini şöyle anlattı:

  “YÖDAK, üniversiteler arasındaki koordinasyonu sağlamalıdır. YÖDAK’ın, YÖK’ün aldığı ve Kıbrıs lehine olmayan kararlarla ilgili çalışmasını umuyoruz. Örneğin, beden eğitimi ve spor bölümlerinde geçen yıla kadar özel yetenek sınavı ile girilirdi. Yetenek sınavı Kıbrıs için kaldırıldı. Üniversite giriş sınavı puanına bakılmaya başlandı. Bu uygulamadan dolayı beden eğitimi ve spor bölümlerinde ada genelinde 1100 kontenjan boş kaldı.

  KKTC ile Türkiye arasında uluslararası bir anlaşma var. Bu anlaşmanın 10’ncu maddesine göre üniversitelerimizin uluslararası tanınırlığının sağlanması lazımdır. YÖDAK’ın, YÖK ile görüşerek bu yolu açması ve anlaşmayı etkin hale getirmesi lazım. Rum tarafı öğrenci getirdiğimiz üçüncü ülkelerde, KKTC’ye öğrenci gelmesin diye engelleme yapıyor. Buna karşı durulmalı ve YÖK’le çalışma yapmalıdırlar. Ülke içi yanında uluslararası platformlarda da üniversitelerimizin önünü açmalı.

Bu maddeye göre Türkiye, KKTC üniversitelerini Türkiye’de kurulmuş gibi kabul eder ve tanıtımını yapar ancak destek olunmuyor. YÖDAK bu konuda YÖK’e baskı yapılmalı. YÖK tarafından kurulan ve tanıtım yapılan Studyinturkey.com internet sitesine KKTC üniversiteleri yer almıyor. Tanıtım çalışmalarına KKTC üniversiteleri de dahil edilmeli.”

Gündüz: Şu andaki YÖDAK yönetiminden memnunuz

   Kıbrıs Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mütevelli Hayati Başkan Yardımcısı ve Direktörü Dr. Serdal Gündüz, YÖDAK Başkanı Akile Büke’nin görev süresinin dolmasıyla birlikte YÖDAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Hasgüler ve yönetim kurulundaki görevlilerin çalışımlarından memnun olduklarını söyledi.

   Serdal Gündüz,YÖDAK, üniversitelerin sorunlarıyla ilgilenmeye başladı. Geçmiş dönemde duyarsız kalınan konular üzerinde çalışmalar başladı” dedi.

“Eğitime destek olunmalı”

  Serdal Gündüz, YÖDAK’tan beklentileriyle ilgili olarak da şunları söyledi:

  “Kıbrıs’ta büyüyen eğitimde, üniversitelerin ihtiyacı olan yeni program açma, program taleplerin sonuçlandırılması ve adaya gelecek olan öğrencilerin sayısının artırılmasına ilişkin çalışmaların planlanmasını istiyoruz.

   YÖDAK’ın son Başkanı Akile Büke, üniversiteleri ziyaret etmiyordu. YÖDAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Hasgüler ve ekibinin üniversitelere yapacağı ziyaretlerle yapılacak görüş alışverişi sonucunda eğitime destek olunacağını düşünüyorum. Eğitim ve öğrenimle ilgili konularda üniversitelerin önünün açılacağını düşünüyorum.”

Osmanlar: İşler yürümeye başladı

   Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Eral Osmanlar, “Eski YÖDAK Başkanı Akile Büke ile işler yürümüyordu. Başkan vekili görevlendirilince işler yürümeye başladı. YÖDAK Başkan vekili Prof. Dr. Mehmet Hasgüler ve ekibi YÖDAK’ı toparladı. YÖDAK şu an için başarılı çalışmalar yapıyor ve süreci iyi yönetiyor” dedi.

   Osmanlar, YÖDAK’ın son zamanlarda üniversitelerin sorunlarıyla ilgileniyor ve sorunlara çözüm bulmaya çalışıyor olmasının memnuniyet verici olduğunu vurguladı.  

“YÖDAK Başkanı içeriden atansın”

  Eral Osmanlar, YÖDAK’yen beklentileriyle ilgili olarak ise şunları söyledi:

  “YÖDAK başkanın içerinden atanmasını istiyorum, çünkü dıştan yapılan atamalarda konulara vakıf olunmadığı için sorun yaşanıyor. Yeni bölümlerin açılmasıyla ilgili bazı kriterler var. YÖDAK, keyfi kararlar almasın, şartlar yerine getirildiğinde bölümler açılsın.

    Bazı üniversiteler yeni bölüm açıyor ancak devam ettirmiyor bu durum üniversiteler arasında adaletsizliğe neden oluyor. Bu nedenle YÖDAK yeni bölüm açma şartlarını ağırlaştırdı. YÖDAK yeni bölüm açma izni verirken, yeterli sayıda istihdam yapılıp yapılmadığını bölümün devam edip etmediğini de denetlemeli. Yapılacak araştırmalarla sorun varsa ortaya çıkar.

   YÖDAK, dışarıya karşı üniversitelerimizi koruyup kollayacak bir kurumdur. Üniversitelere nazaran YÖDAK’ın YÖK ile görüşmeleri daha etkilidir. YÖDAK, YÖK’ün yardımcı değil denk kurumu olarak kendini göstermelidir.”

 

27/01/2021 18:32
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: KKTC’de faaliyet gösteren dört üniversiteleri mehmet hasgüler, kıbrıs, haberkibris, YÖDAK,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.