HABER KIBRIS

Ön koşul yok

ads
07/12/2016


ads

Mete Tümerkan


Kıbrıs konusundaki müzakere sürecinde çözüm yönünde yeni bir ivme yakalandı.

Cenevre’de yeni yılda yapılacak olan görüşmeye liderlerin ön koşulsuz gidecek olması önemli.

Rum basınında iddia edildiği gibi, görüşmeler için yol haritası ve beşli toplantı için tarih belirlenirken Güzelyurt konusu masaya ön koşul olarak gelmedi.

Zaten geçtiğimiz Perşembe akşamı açıklanan yol haritası bundan önce iki kez daha liderler tarafından belirlenmiş, ancak Rum tarafının kendinden kaynaklı sıkıntılar nedeniyle bir türlü uygulamaya konulamamıştı.

Liderler ilk olarak Eylül ayında BM Genel Kurulu çalışmaları için New York’a gidilmesi öncesinde prensipte benzer bir yol haritasının uygulamaya konulabilmesi için BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’dan yardım isteme konusunda anlaşmıştı.

Ama New York öncesi toplanan Rum Ulusal Konseyi Rum Liderin bu konuda elini kolunu bağlayınca bu istek BM Genel Sekreteri’ne iletilememişti.

Ardından Kıbrıs’ta yine prensipte böyle bir uzlaşıya liderler varmış, Mont Pelerin’deki zirve sırasında yan odada garantörlerin de yer alabileceği bir yöntemin uygulanabileceğini konuşmuştu.

Ama Mont Pelerin zirvesi tarihi yaklaşınca Rum Lider bu konuda Yunanistan’ı ikna edemeyince belirlenen yöntem hayata geçirilememişti.

Ancak bu uzlaşıların hiç biri kamuoyu ile paylaşılmamıştı.

Perşembe akşamı BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin daveti ile bir araya gelen liderler müzakerelerle ilgili uzlaşmaya vardıkları yol haritasının takvimini belirledikten sonra bunu ilk kez kamuoyu ile paylaştılar.

Bu çok önemli bir ileri adım oldu.

Müzakerelerde izlenecek yöntem ve beşli toplantı ile ilgili tüm engellerin aşılması ile böyle bir noktaya gelindi.

Gelinen bu aşamada müzakereler önce Lefkoşa’da, sonra da Cenevre’de herhangi bir ön koşula bağlı olmaksızın yürütülecek.

Bunun anlamı, Lefkoşa’daki görüşmelerin sonucu ne isterse olsun ya da Cenevre’deki ilk üç günde nasıl bir sonuç alınırsa alınsın beşli toplantının gerçekleştirilecek olmasıdır.

Böylece müzakere sürecinin ilk başında belirlenmiş olan altı konu başlığının tümünün masada olacağı ve kapsamlı bir al-ver’e gidilebileceği bir zemin oluşacaktır.

Bunun sonunda da Rum Lider Nikos Anastasiades’in de dediği gibi gidilecek yol belli olacaktır.

Yani ya süreç bizi referanduma taşıyacaktır ya da herkesin kendi yoluna gideceği bir sonla bizi karşı karşıya bırakacaktır.

Bunu olanaklı kılacak olan da 12 Ocak 2017 günü başlayacak beşli görüşme ve buna paralel liderler arasında yapılacak Burgenstock modeli görüşmeler olacaktır.

Liderler öncelikle bu görüşmelerden bir çözüm planı çıkarmaya çalışacaklardır.

Ama işleri hiç de kolay değildir.

Planlanan bu süreçten başarı ile çıkılması karşılıklı saygı temelinde meselelere yaklaşılmasına, ilgili tüm tarafların yapıcı bir anlayışla masaya oturmasına ve Kıbrıs’taki toplumların tüm unsurları ile liderlerine yardımcı olmasına bağlı olacaktır.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz. 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: mete tümerkan
MANŞETLER

HK Mete Tümerkan

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems