OpenAI'ın hisse değeri 80 milyar doları aştı

ads ads ads ads
19/02/2024

ads
OpenAI'ın hisse değeri 80 milyar doları aştı

OpenAI, piyasa değeri ile dikkat çeken şirketlerin başında yer alıyor. Şirketin hisse değeri yeni yaptığı anlaşma ile 80 milyar doların üzerine çıktı.

Son zamanların en popüler şirketlerinden biri olan OpenAI, şu sıralar piyasa değeri ile dikkat çekiyor. Hisse değeri sadece 10 ay önce 29 milyar dolar olarak belirlenmişken, yeni bir anlaşma ile bu değer 80 milyar doların üzerine çıkmış durumda.

Bu anlaşma kapsamında bazı OpenAI çalışanları, ellerindeki şirket hisselerini satarak bir günde milyoner olacaklar. Ancak, bazı finans uzmanları, son yaşanan gelişmelerin şirketin 80 milyar dolarlık değerlemesini aşan bir değeri hak ettiğini düşünüyorlar.

Değeri üç katına çıktı

Şirket değeri kısa bir süre içinde üç katına çıkarken, bu durum birçok çalışanın zenginleşmesine neden oluyor ve aynı zamanda OpenAI'nin yeni projeler için büyük bir sermaye elde etmesini sağlıyor. 2022'nin sonlarına doğru piyasaya sürülen sohbet asistanı ChatGPT ile adından sıkça söz ettiren OpenAI, yapay zeka trendini en yakından takip eden şirketlerin başında geliyor. Şirketin bu kadar değerli olmasının arkasında, yapay zekanın yükselişi ve bu alana yapılan büyük yatırımlar bulunuyor.

CEO Sam Altman'ın liderliğinde başarıyla yönetilen OpenAI, 2023 yılında gelirlerinin 1.6 milyar dolar arttığını duyurmuştu. Geçtiğimiz ocak ayında Microsoft tarafından 10 milyar dolarlık dev bir yatırım alan şirket, gelecekte yapay zeka teknolojilerinin öncü olacak gibi görünüyor.

 

19/02/2024 20:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: OpenAI’ın hisse değeri 80 milyar doları aştı
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.