Osman Emiroğlu yazdı: Ağaca Tırmanan Balık!

Osman Emiroğlu'nun kaleminden...

ads
ads
18/07/2020
HK

ads
Osman Emiroğlu yazdı: Ağaca Tırmanan Balık!

Başarılı olmak için 15 adım, Gücünüzü Hissedin, Zirveye Ulaşmak Elinizde, Limit Sensin.......bu cümleler tanıdık geliyorsa siz de kişisel gelişim konusunda hedef kitlenin içerisinde yer alan potansiyel bir müşteri portföyüne dahil olmuşsunuz demektir. “Gözünü kapat ve hayal kur!” türünden gaz yöntemleri sayesinde hiç bir eğitim almadan bodozlama dalınan bazı rekabetçi ortamlardan yaralı çıkan pek çok genç bu şekilde CEO olunamayacağını idrak etmekte biraz zaman kaybedebilir. 

Kişisel gelişim; kitaplar, seminerler, sosyal medya tanıtımları ve bir sürü eğitim olanakları ile olabildiğince büyüme eğiliminde seyreden geniş bir okyanus olma yolunda ilerliyor. Özellikle küçük yaştan itibaren öğrencilerin bulunduğu okullarda yer alması gereken kişisel gelişim etkinliklerinin ihmal edilmesinin sonucu ortaya çıkan boşluklar yukarıda belirttiğim eğitim uygulamaları sayesinde giderilmeye çalışılıyor. Oysa ki kişisel gelişim, okulların ana hedefleri arasında yer almalı. Yeni beceriler kazanmak, yeteneklerini fark etmek ve en önemlisi yaşam boyu öğrenme alışkanlığını edinmek okulda gerçekleştirilmesi gereken en önemli kazanımlardır.

BİR İNSANIN BECERİLERİ YETENEKLERİ KADAR GELİŞİR!. Sabahtan akşama kadar bir kuşun nasıl uçtuğunu öğrenmeye çalışın fark etmez. Onun gibi uçamazsınız. Üç tane kitap okumakla kişisel gelişim olmaz. Belli bir alanda ustalık seviyesine gelmek, uzun süre ve aralıksız olarak deneyim kazanmakla mümkün olabilir. Hata yapma, geri bildirim alma ve tekrar deneme döngüsü içerisinde mükemmelleşen bu beceriler, yaparak ve yaşayarak uzun vadeli kazanımlara dönüşür. Bu yazıyı okuyanlara olumsuz bir mesaj vererek heveslerini kırmak istemem, ancak yeteneği olmayan bir alanda hırs yaparak mücadele etmenin zaman kaybından başka bir şey olmadığını da kabul etmek gerekir. Duygusal zekanın en önemli göstergelerinden olan kişisel öz farkındalık bireye en başarılı olabileceği alanda ilerlemesi konusunda yol gösterici olur. Son olarak kişisel gelişimcilere bir tavsiye. Bir balığı ağaca tırmanması için motive etmeyin. Zaman kaybettirmeyin, öğrenenin yeteneği hangi alandaysa o yöne yönlendirin.

18/07/2020 08:59
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: osman emiroğlu
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.