Osman Emiroğlu yazdı: Beni Yanlış Anladınız!

Osman Emiroğlu'nun kaleminden...

ads
ads
30/05/2020
HK

ads ads
Osman Emiroğlu yazdı: Beni Yanlış Anladınız!

Konu yanlış anlamalar olduğunda bu cümleyi kurarak sonuç alan var mı emin değilim. Mesajı veren kişinin sorumluluğu yine karşı tarafa yükleyerek yanlış yapanın kendi olmadığını vurgulaması ve mesajı alanın kendisini bir kez daha kötü hissetmesini sağlaması böyle düşünmeme sebep olabilir. Takım sporları yapan pek çok insanın çok iyi bildiği temel hareketlerden biri pas atmaktır. Takımın uyum ve koordinasyon kapasitesini gösteren paslaşma organizasyonu aynı zamanda takımda yer alan bireylerin etkin bir iletişim yeteneği olduğunu ortaya koyar. Pas yapmayı beceremeyen, bireysel düşünen, yönetilemeyen egoların baskın olduğu ve kendine odaklı oyunculardan oluşan takımların kazandığına çok az şahit oldum. 5 hafta boyunca tüm dünyayı kasıp kavuran LAST DANCE belgeseli her şeyin dışardan göründüğü gibi olmadığını ve başarının bedeli olduğunu vurgulaması açısından bende çok derin izler bıraktı. Belgeselde, takım içerisinde yer alan oyuncuların ve yöneticilerin birbirlerini anlama ve karşıdakiler tarafından anlaşılma konularında ne kadar zorluk çektiklerine sıklıkla yer verildi. İşte bu nedenle yanlış anlaşılmaya uygun olarak karşıya gönderdiğimiz mesajların aynen kötü atılmış bir pas gibi düşünülmesinin iyi bir benzetme olabileceğini düşünüyorum. Takım arkadaşına pas verirken topu çok önüne atarsan yakalayamaz, arkasına atarsan top geride kalır. Eğer çok sert bir pas atarsan muhtemelen kendini korumaya alarak topu yakalayamayacaktır.

 

Geleceğin takımlarını kuran pek çok kurum en iyi pas atan oyuncuları bir araya getirme konusunda çok fazla enerji harcamaktadır. Bir işletmenin çalışanı veya ailenin bir üyesi olarak iletişim kurmayı beceremeyen bireylerin geleceğin takımların yer alma olasılığı çok düşüktür. Ağzından çıkan kelimelerin ya da sosyal medyada yazacağı bir mesajın karşı taraftan nasıl algılanacağını hesaplamadan atılan tüm adımlarda iletişim kazası yaşama olasılığı yüksek. Son dönemde gerek politikacıların, gerek bazı kurumların ya da bireysel olarak sosyal medya fenomenlerinin zor durumlarda kaldıkları fazlasıyla görülüyor. Sonrasında gelsin iletişim uzmanları imajımızı düzeltsin. Duyum ile algı aynı şey değildir diyen pek çok psikoloji uzmanı dünyanın en iyi pasını dahi atsanız karşı taraf bunu nasıl isterse öyle yakalar diyor. Haklılar da. Son dönemde yaşadığım pek çok deneyim aklımın ucundan dahi geçirmediğim düşüncelerin karşı tarafta yanlış bir mesaj olarak algılanmasının olası olduğunu gösterdi. Siz yine de doğru pas atmanın yollarını arayın. Başlarken de "beni yanlış anladınız yerine kendimi yanlış ifade ettim" cümlesini kullanmak ilk adım olabilir.....

30/05/2020 09:00
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Osman Emiroğlu, , Yrd. Doç. Dr. Osman Emiroğlu, koç köşesi, spor
MANŞETLER

HK SPOR

Fenerbahçe evinde kayıp! Bir ikram daha...

HK SPOR

Avrupa kupalarına katılma yarışında takımların ikram yarışına Fenerbahçe de eklendi. Sahasında Demir Grup Sivasspor'a mağlup olan Fenerbahçe, Avrupa kupalarına katılma yarışında yara aldı. Ligde dört maç aradan sonra galip gelen Sivasspor ise haftayı üçüncü sırada tamamlamayı garantiledi. Geçtiğimiz hafta Gençlerbirliği ile berabere kalan Fenerbahçe, Sivasspor'a da yenilince iki maçta beş puan kaybetmiş oldu. Fenerbahçe'nin matematiksel olarak üçüncü olma şansı kalmadı.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.