Oyunu 800’ü aşkın izleyici, beğeniyle izledi

Sokak Tiyatrosu oyunu “İnsan Denen Şey”, dün akşamı Merkez Lefkoşa açık pazar alanında sahnelendi

ads ads ads ads
17/08/2022

ads
Oyunu 800’ü aşkın izleyici, beğeniyle izledi

 

Sokak Tiyatrosu oyunu “İnsan Denen Şey”, dün akşamı Merkez Lefkoşa açık pazar alanında sahnelendi ve vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

800’ü aşkın kişinin coşkuyla izlediği “İnsan Denen Şey” oyunu için ayrılan sandalyeler yetişmedi. Birçok tiyatro sever oyunu ayakta izledi. “Tüm kötülüklere karşı sanatsal direniş eylemi” ilkesiyle sahnelenen ve bunu izleyiciye iyice hissettiren oyun, seyirciler tarafından sık sık alkış aldı.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin katkıları ile sahnelenen tek perdelik “İnsan Denen Şey” oyunu, dramatik yapısı içinde, William Shakespeare’in, Bertolt Brecht’in, Nazım Hikmet’in, Charles Bukowski’nin, Can Yücel’in ve Edmond Rostand’ın şiirlerinden ve tiratlarından alıntılar da yapılarak kurgulandı.

Oyun, insanı ve toplumu sorgularken süregelen bozuk düzeni, bu bozuk düzeninin sonucu ortaya çıkan eşitsizliği, adaletsizliği, haksızlığı, kötülüğü ve yanlışları izleyiciye yansıtıyor ve bir sanatsal direniş eylemini gerçekleştiriyor. İnsanı, toplumu, sistemi konu alan oyunu Yaşar Ersoy, tasarladı, kurguladı ve yönetti.

Oyunun müziklerini Hüseyin Kırmızı yaptı ve uyarladı. Oyunda, Erol Refikoğlu, Özgür Oktay, Döndü Özata, Umut Ersoy ve Yaşar Ersoy rol aldı.

“İnsan Denen Şey” 22 Ağustos’ta Mağusa’da

“İnsan Denen Şey” oyunu, Mağusa’da da 22 Ağustos 2022 Pazartesi saat 20.30’da Buğday Cafe yanındaki park alanında halka ücretsiz sunulacak. Yaşar Ersoy, sosyal medya hesabından Mağusa halkına şöyle seslendi: “Sevgili Mağusalılar haydi bir sanatsal direniş eylemi olarak sahnelenen oyunda, sanatın aydınlatan ışığında buluşalım.”

17/08/2022 16:38
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Erol Refikoğlu, Özgür Oktay, Döndü Özata, Umut Ersoy, yaşarersoy, insan denen şey, oyun, kktc,
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.