Özberkman: İthalat yapıyoruz ama üretimi de destekliyoruz

ads ads ads ads
05/03/2021

ads
ads
Özberkman: İthalat yapıyoruz ama  üretimi de destekliyoruz

  Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Başkanı Bertan Özberkman, ithalat yaptıklarını ama ülkemizde üretimi de desteklediklerini belirterek, tedarikçiler olarak ithal ürünler yanında yerli ürünleri de dağıttıklarını kaydetti.

     Üreticilerin rekabete açık olması gerektiğini savunan Özberkman, ithal ürünlerden alınan fonlarda indirime gidilirse, daha ucuza ürün satacaklarını ve insanların ucuz mal alabileceklerini söyledi.

     Özberkman, “Un, helva ve tahin satıyorum, bunlarda fon yok ancak bu alanda en çok yerli ürünler tercih ediliyor. Yerli üretimden dolayı gurur duyarız ve seviniriz. Vizyonu olan ve rekabete açık olanlar, ülkede satış yapmasının yanı sıra ihracat da yapıyor” dedi.

    Bertan Özberkman Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Türkiye makarna ve yağın ihracatını durdurdu”

   Dünyada kapanmalardan dolayı marketlerde izdihamlar yaşandığına, fiyatların arttığına ve talanlar da olduğuna dikkat çeken Özberkman, “Türkiye, aşırı iç talepten dolayı makarna ve yağın ihracatını durdurdu. Maliyetler yükseldi. Dünyada üretimin ve nakliyenin artmasından dolayı maliyetler de arttı. Taleplerden dolayı zam yapmış değiliz, ülkeye gelen ürünler pahalı gelmeye başladı” diye konuştu.

“Fiyat ayarlaması yapılmasıyla ilgili açıklamalar yanlış”

   Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı’nın ve bazı yöneticilerin fiyat ayarlaması yapacağı açıklamaları ile ilgili görüşlerini açıklayan Özberkman, “Maliyetlerin yükseldiği ve rekabetin arttığı serbest piyasa ortamında yapılan bu açıklamalar tasvip edilebilir değil. Yaşanılan gelişmeleri anlattık. Ticaret Dairesi’ne sunduğumuz evrakları verdik. Bakan bizi anlayışla karşıladığını söyledi” dedi.

“Sunduğumuz evraklar basına sızdı”

   Ekonomi Bakanlığı’na sundukları evrakların basına sızdığını ve bunun çok yanlış olduğunu belirten Özberkman, “Esas pahalılığın nedeni yurt dışından kaynaklanıyor. Fiyatları ucuzlatmak istiyorlarsa alınan vergileri düşürmelidirler” ifadelerini kullandı.

“Devlet peynirden 4 TL alıyor”

    Ekonomi bakanlığının yerli üreticileri desteklemek için ithal ürünlere konulan fonlar üzerinden 15 milyon TL gelir elde ettiğini dile getiren Özberkman, “Yurt dışından gelen peynirden devlet 4 TL alıyor.  İthal şampuana yüzde 11 fon uygulanıyor, burada hangi üreticiyi koruyorlar?” dedi.

“Fonlar düşerse ucuzluk olur”

   Tedarikçiler olarak ithal ürünler yanında yerli ürünleri de dağıttıklarını anlatan ve üreticilerin rekabete açık olması gerektiğini savunan Özberkman, “İthal ürünlerden alınan fonlarda indirime gidilirse, daha ucuza ürün satarız ve insanlar alabilir. Un, helva ve tahin satıyorum, bunlarda fon yok ancak bu alanda en çok yerli ürünler tercih ediliyor. Yerli üretimden dolayı gurur duyarız ve seviniriz. Vizyonu olan ve rekabete açık olanlar, ülkede satış yapmasının yanı sıra ihracat da yapıyor” dedi.

“Yurt dışından ürün satın almada ambargo yok”

    Özberkman, yurt dışından mal satın alırken ambargo olmadığını ve dünyanın her yerinden mal getirebildiklerini söyledi. Türkiye’nin KKTC’nin gelişmesiyle ilgili yaptığı açıklamaların umut verdiğini anlatan Özberkman, “Salgından dolayı insanların ekonomik durumu kötü. Pandeminin kontrol altına alınması, dövizin düşmesi ve burada sektörlerin yeniden canlanmasıyla insanların gelir düzeyinin artacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

“Kısıtlamalarda yaşanılan tedarik sorununu aştık”

    Bertan Özberkman, TUTDER’in kurulmasıyla ilgili Ticaret Odası’nın kendilerine sorun çıkarmadığını tam tersine yardımcı olduğunu söyledi. Bir süre önce Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından kısıtlamaların açıklanmasıyla tedarikçilerin marketlere ürün ulaştırmasında sorun yaşadığını anlatan Özberkman, Sağlık Bakanlığıyla yapılan görüşmenin ardından bu kararın değiştiğini vurguladı. Özberkman, bu gibi kararlar alınırken kendilerinden de görüş alınması gerektiğini, böylece yanlışa düşülmeyeceğini kaydetti.

“Nohut ihraç edilecek”

   Pahalılığın fonlardan kaynaklandığına işaret eden Özberkman, şöyle konuştu:

   “Ürünleri ithal edelim para kazanalım derdinde değiliz. Ülkede üretimin olmasını istiyoruz. Şevki Hançerli arkadaşımız, yıllar sonra ülkede nohut yetiştirilmesi ve satılması konusunda adım attı. Nohutlar, yurt dışından alım garantilidir hem ülkede tüketilecek hem de ihraç edilecek. Sütün yola dökülmemesi için çalışma yapılıyor ve ihracat yapılıyor. Zeytinyağının ihracatı konusunda da adım atılacak. Biz bunların artmasını istiyoruz….”

05/03/2021 21:20
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: TUTDER, Bertan Özberkman, ithalat
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.