Özersay: Bazı tedbirler bağlamında protokole konmuş maddeler var!

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay Birinci Boyut’a konuk oldu

ads
ads
22/05/2019

ads ads
Özersay: Bazı tedbirler bağlamında protokole konmuş maddeler var!

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay BRT’de yayınlanan Birinci Boyut’a konul oldu. Özersay, Başbakanın ve Başbakanla birlikte Başkan Yardımcısının Maliye Bakanlığı’nın kaynaklarının her bir bakanlığa ayrılması ve harcanması konusunda daha fazla insiyatif kullanabileceğini söyledi. Özersay, UBP’li bakanların isimlerinin değiştiği söylemlerine “Sayın Tatar kendine göre bir takım dengeleri aynı zamanda yerine göre liyakatı da bu unsurları dikkate alarak bir kabine oluşturdu yanıtını verdi.

İşte Bakan Özersay’ın açıklamasında öne çıkan ifadeler:

Kabinede HP bakanları aynı kalırken UBP’de isimlerin ise çok değiştiği söyleniyor sizce kırgınlık olur mu?

“İKİ BAKAN ARKADAŞIMIZA BU KEZ MALİ İMKANDA SAĞLAYARAK BIR FIRSAT VERMEK DÜŞÜNCESİYLE BİZ BAKANLARIMIZI DEĞİŞTİRMEDİK”

Ona bakarsanız geçen hafta da başka isimler vardı. Ondan önceki haftada başka isimler var idi. Bizim memleket bu gibi şeyleri konuşmayı, konuştukça eskiden kulaktan kulağa oyunu vardı daha da böyle köpürterek konuşmayı çeşitlendirmeyi sever enteresan bir biçimde. Sayın Tatar kendine göre bir takım dengeleri aynı zamanda yerine göre liyakatı da bu unsurları dikkate alarak bir kabine oluşturdu kendi bakanlıkları açısından. Ve milletvekillerinden de bunu anlayışla karşılamalarını beklediğini söyledi.   

Açıkcası Halkın Partisi olarak biz geçen dönem içerisinde özellikle Maliye üzerinden bizim bakanlıklarımıza istediğimiz desteği istediğimiz katkıyı görememiştik. Bu nedenle bu yeni dönemde Maliye bağlamında bazı değişiklikler var biliyorsunuz. Maliye Bakanlığı ile bağlantılı bazı daireler doğrudan doğruya Başbakanlık altında olacak. Dolayısıyla Başbakanın ve Başbakanla birlikte Başkan Yardımcısının Maliyenin kaynaklarının her bir bakanlığa ayrılması ve harcanması konusunda daha fazla insiyatifi olacak. Tek bir bakana tek bir kişinin iradesine kalmayacak bu. Bu da yeni dönemde daha önce zaten bakanlık yapan, hazırlığı olan projelerini yapmış olan iki bakan arkadaşımıza bu kez mali imkanda sağlayarak bir fırsat vermek düşüncesiyle biz bakanlarımızı değiştirmedik. Bakanlarımızın çalışmalarının, performanslarının iyi olduğunu düşünüyoruz. Öte yandan kaynak ve benzeri sıkıntılardan dolayı aslında pek çok doğru olan kararı ve projeyi hayata geçiremediklerini görüyoruz onun için bu fırsatı kendilerine vererek. Maliye’de de belli bazı dairelerinin başbakanlık altına alınması ile birlikte Başbakanın ve Başbakan Yardımcısının bu konularda söz sahibi olması ile birlikte sadece HP bakanlıklarından bahsetmiyorum bakanlıklar arasında kaynakların daha adil dağılımını sağlayabileceğimize inandığımız için böyle bir yapıya gittiğimizi söyleyebilirim bu hükümet döneminde.

Protokole çoğu şey yazıldı mı içiniz rahat mı?

“İÇİMİZ RAHAT OLMASA SAMİMİYETLE SÖYLERİM PROTOKOLÜ İMZALAMAZDIM”

"İçimiz rahat olmasa protokolü samimiyetle söylerim imzalamazdım çok net. Biz bunu geçen süre zarfından bir çalışma yaptık öncesinde böyle bir talep geldiğinde parti meclisimiz ile birlikte yaptık bu çalışmayı. Şu unsurlar mutlaka olmalı dediğimiz unsurları kağıda döktük. Oturduk UBP heyeti ile konuştuk. Hem bazı sorular sordular hem bazı değişiklik önerileri yaptılar hem bazı ilaveler yaptılar. Ve bu metin iki tarafın metnine dönüştü, yoğruldu, değişti, evrildi  ama günün sonunda Halkın Partisi’nin daha önceki dönemde 14 ay boyunca yer almış olduğu hükümette yaşadığı tecrübeleri dikkate alarak, bazı tedbirler bağlamında protokole konmuş maddeler vardır. Herkes bunu görebiliyor. Yani devlet arazilerinin kiralanması bağlamında konan tedbirler, farklı bakanlıklara, kurum kuruluşlara işe alma ve istihdam bağlamında alınmış olan tedbirler; Bakanlar Kurulu üyelerinin devletten mal hizmet alma, mal hizmet satma ilişkisini engelleyen tedbirler onun dışında yolsuzluğa ilişkin olarak başlatılmış olan dosyaların ileriye taşınması konusunda hükümetin destek vermesini, güvence altına alan tedbirler. Dokunulmazlık bağlamındaki kişilerden bağımsız söylüyorum temel prensibin orada olması ve Savcılıktan böyle bir talep gelmesi durumunda her iki siyasi partinin de dokunulmazlık hangi kişi ile ilgili olursa olsun kaldırılması yönünde siyasi irade sözünün verilmiş olması bunlar önemli meselelerdi bizim için. Aynı zamanda pek çok fonun kullanımında Bakanlar Kurulu’nun önceden bilgisi olması, paylaşılması, üst düzey kamu görevlilerinin atnmasında Başbakan ve Başbakan Yardımcısının istişare halinde olması ve benzeri pek çok konu tedbir maiyetindedir ve HP’nin bir ön yargısından kaynaklanmaz tecrübesinden kaynaklanır. Geçen 14 ay zarfından gördüğümüz ve yaşadıklarımız bağlamında tekrarını yaşamayalım, sıkıntı yaşamayalım diye protokolde yer alan maddelerdir. Ama mesele sadece yanlış olan birşeyleri engelleme meselesi değildir bizim için. Aynı zamanda somut icraat yapma meselesidir. Vatandaşın beklentisi budur. İki partinin karşılıklı anlayışla birlikte oluşturduğu protokoldür”…

“Biz hükümet programı çalışması yapmadık. Sadece koalisyon protokol ile ilgili olarak nasıl çalışacağız, hangi kurallar çerçevesinde çalışacağız bunları kayıt altına aldık. Kuşkusuz bunların bir bölümü yani koalisyon protokolünde yer alan kuralların bir bölümü hükümet programına da yansıyacaktır. Ama esasen bakanlıklarla ilgili bazı temel düşünceler aktarılacaktır hükümet program içerisine. Bakan olan arkadaşlarımın da yapacağı katkı burada önemli.

22/05/2019 19:21
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Özersay: Bazı tedbirler bağlamında protokole konmuş maddeler var!, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.