Özersay sessizliğini bozdu

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ülkenin hükümetsiz kalmasıyla ilgili konuştu

ads
26/10/2020
HK

ads
Özersay sessizliğini bozdu

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bazı açıklamalarda bulundu. Özersay, Halkın Partisi’nin hükümetten çekilmesiyle ilgili kararının net olduğunu ifade ederek, cari görevler dışında çalışma yapmayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce Ersin Tatar’ın başbakan olduğu dönemde hükümet kurulması için vekâlet vermediğine dikkat çekerek, devlet geleneğini göz ardı ettiğini vurguladı.

DEVLET GELENEĞİ GÖZARDI EDİLDİ

Halkın Partisi’nin, hükümetten çekilme kararı aldığını ve bu kararın net olduğunu vurgulayan Özersay, Başbakan’ın Cumhurbaşkanı’na istifasını sunmayarak devlet geleneğini göz ardı ettiğini söyledi.

TATAR VEKALET VERMEDİ

Özersay, Ersin Tatar’ın Başbakanlık görevine devam ederken, birine vekalet vermesi gerektiğine dikkat çekerek, “Telefon açtım, ‘ille bana vekalet vermenize gerek yok, partinizden birine veriniz’ dedim, buna rağmen Sayın Tatar vekalet vermedi. Devlette boşluk oluştu” dedi.

UBP’DE SEÇİM OLMASI TATAR’IN MESELESİ DEĞİL

Başbakan olmadığından, Bakanlar Kurulu’nun da olamayacağını belirten Özersay, “Hukukun gereği neyse biz onu yapacağız. UBP’de seçim olması Tatar’ın meselesi değil. Sayın Tatar’ın bir an önce hükümeti kurma görevini birine vermesi gerek” şeklinde konuştu.

Özersay, “Biz yeni hükümet kurulana ve bakanlıklar devredilene kadar, cari görevler dışındaki görevleri yapacak değiliz” dedi.

KIB-TEK’E SORUNLU BİRİ ATANDI

Öte yandan Özersay, Kıb-Tek müdürünün görevden alınması, buraya yeni bir müdür atanması konusunda da konuşarak, bunun son derece yanlış, hukuksuz ve siyasi etiğe aykırı olduğunu söyledi. Özersay, bu makama, hakkında cezai ve disiplin soruşturması olan birinin atandığını belirterek, yeni hükümet kuruluna kadar herkesin bu konuyu hassasiyetle takip etmesini istedi.

26/10/2020 15:18
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.