HABER KIBRIS

Özersay:Her defasında daha bir uzaklaşıyoruz!

ads
22/07/2018

Özersay:Her defasında daha bir uzaklaşıyoruz!

Londra’dan dönüşte BM yetkilisi Lute’un adaya ziyareti öncesinde TAK muhabirine açıklamada bulunana Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay “eğer uluslararası toplum kolay olanı seçip yine ‘müzakereler devam etsin, başımız ağrımasın’ derse aslında bir kez daha yeni başarısızlıkların tohumu atılmış olacak. Ve kabul etmek gerekir ki 50 yıllık müzakere sürecinde her sonuçsuz kalan müzakere Kıbrıs’taki iki halkı birbirinden biraz daha uzaklaştırmaktan başka bir şeye yaramamıştır.
Bu nedenle BM Genel Sekreteri’nin geçici olarak görevlendirdiği danışmanın “acaba ne yaparız da müzakereleri kaldığı yerden devam ettiririz” gibi bir yaklaşımdan uzak durmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

Özersay “müzakere süreçlerine dair toplumsal güvensizlik öyle bir düzeye vardı ki günün sonunda olur da ortaya bir ürün çıkarsa buna da toplumların geniş kesimlerinin şüphe ile bakacağı düşüncesindeyim. Bu aşamada kritik soru şudur: “uluslararası toplum cesaret gösterip 50 yıl boyunca neden bu müzakerelerin her defasında başarısızlıkla sonuçlandığı sorusunun cevabını bulmaya çalışacak mı yoksa statükonun devamı en azından başımızı ağrıtmaz mı diyecek? Statükonun sağladığı göreceli istikrar uluslararası aktörleri rehavete itiyor. Öte yandan statükonun devamı halinde Kıbrıs Türkü askıda ve statü problemiyle baş başa bırakılmış. Statükonun tekerine çomak sokmadıkça bu yapının ve Kıbrıs Türkü için gayrı adil durumun değişmesi için kimsenin kılını kıpırdatmayacağı hissiyatındayım.
Bu nedenle bir noktadan uluslararası aktörler sorumluluk üstlenip bir adım atmazlar, bu yapıyı sorgulamazlar ve “müzakere devam etsin de bakarız” derlerse bizim de bir hamle yapmamız kaçınılmaz olacak.” dedi.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: kudret özersay, bm, haber kıbrıs, lute
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.