Özgür: Bu protokol, ülkeyi daha iyi bir noktaya götürmez

“Bütçe açığı Türkiye’den gelecek parayla kapatılmak isteniyor”

ads ads ads ads
06/03/2021

ads
ads
Özgür: Bu protokol, ülkeyi daha iyi bir noktaya götürmez

Maliye eski Bakanı ve akademisyen Birikim Özgür, Türkiye’nin, KKTC’nin önüne protokol koyduğunun çok belli olduğunu belirterek, aslında ülkedeki sorunları bilen KKTC hükümeti ile muhalefetinin bir araya gelerek bir ekonomik program hazırlaması ve Türkiye’nin önüne koyması gerektiğini vurguladı.

    İmzalanan protokolün, yapısal reformları hedef almadığını, “vizyon ve hedef” noksanlığı içerdiğini, belirten Özgür, “Siyasiler özverili olmalı ve yapılması gerekenleri yapmalı. Bilimsel hedefler üzerinden toplum ikna edilmeli. Olması gereken işlerin önü açılmalı” dedi.

   Son iki yıldan beridir imzalanan protokollerin geçmişteki protokollere göre geriye gittiğini belirten Birikim Özgür, protokolün bilgisiz ve deneyimsiz kişiler tarafından hazırlanmış gibi durduğunu ve ülkeyi daha iyi bir noktaya götüremeyeceğini kaydetti.

   Birikim Özgür, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Orta vadeli program yapılmalı”

  Birikim Özgür, kişi olarak insanların rahat çalıştığı, düşüncelerini ifade ettiği ve devletin halkını desteklediği bir ülke beklediğini ifade etti. Özgür, siyasilerden devlet gelirlerinin artacağı ve işsizliğin düşürüleceği ekonominin gelişeceği bir ülke istediğini ifade ederek bunun orta vadeli bir programla olacağını dile getirdi.

“Bütçe açığı Türkiye’den gelecek parayla kapatılmak isteniyor”

Özgür, ülkede orta vade program yapılmadığını belirterek, bütçe geçirilirken kamu harcamaları ve giderlerin tam olarak belirtilmediğine dikkat çekti. Mevcut durumun devam etmesi ve bütçe açığının artacağı bir bütçe geçirildiğine işaret eden Özgür, “Ben böyle bütçeyi çöpe atarım. Demek ki gelirlerin artması giderlerin azalmasıyla ilgili bütçe üzerinde iyi çalışılmıyor ve bütçe açığı Türkiye’den gelecek parayla kapatılmak isteniyor” dedi.

“Yapısal reformlar belirsiz”

  Yapısal reformların, protokolde hedef olmadığından dolayı belirsiz olduğunu aktaran Özgür, “Vizyon ve hedef noksanlığı var. Siyasiler, özverili olmalı ve yapılması gerekenleri yapmalı. Bilimsel hedefler üzerinden toplum ikna edilmeli. Olması gereken işlerin önü açılmalı. Popülizm değil ileriyi, gelecek nesilleri düşünerek hareket edilmeli ve ona göre adımlar atılmalı” ifadelerini kullandı.

“Bu protokol bizi daha iyi bir noktaya götürmez”

 Son iki yıldan beridir imzalanan protokollerin geçmişteki protokollere göre geriye gittiğini savunan Özgür, şöyle konuştu:

    “Geçmişteki protokoller hedef odaklıydı. Geçmişteki protokollerde ‘kamu, reel sektör ve finans sektörü’ diye 3 başlık vardı. Kamunun etkinliği ve verimliliği ile ilgili çalışmalar vardı. Bu protokolde hangi sektörde nelerin ele alınacağı yok. ‘Sendikalar gözden geçirilecek’ deniyor. Protokolün bilgisizlikten ve deneyimsizlikten dolayı bu şekilde hazırlandığını düşünüyorum. Bu protokol ülkeyi daha iyi bir noktaya götürmez.”

“Türkiye’nin önüne protokol koyamadık”

 Ülkenin geleceği açısından bir faydası olmadığını düşündüğünü söylerken protokolü küçümsemediğini ve hiç faydası olmayacağını söylemek istemediğin belirten Özgür, dış yardıma erişimin önemli ve Türkiye’nin sağlayacağı 3 milyar 250 milyon TL anlamlı olduğunun ancak protokol yapılırken sorunların iyi bilinmesi ver gerçekçi olunması gerektiğini vurguladı.

    Türkiye’nin önümüze protokol koyduğunu belirten Özgür, aslında gerçek anlamda sorunları bilen hükümetin ve muhalefetin bir program hazırlayıp Türkiye’nin önüne koyması gerektiğini kaydetti.

“Reel sektör görmezden gelinmesin”

   Bu zor süreçte mutlaka reel sektörün düşünülmesi gerektiğine işaret eden Özgür, “Bazı kesimler, reel sektörü görmezden gelip küçümseyici davranışlar ortaya koymasın. Sadece kendilerini ve temsil ettiklerini değil toplumsal sorunları da düşünerek hareket edilsin” dedi.

“Reel sektöre protokolle 400 milyon verilmeyecek”

   Özgür, başbakanın imzalanan protokolle reel sektöre 400 milyon TL kaynak aktarılacağını duyunca sevindiğini ancak yapılan açıklamaların ardından bu durumun böyle olmadığını anladığını dile getirdi.

“Protokolde geçmişte olan, şimdi olmayanlar şeyler var”

    Harcamaları düzenlemek için mali disiplin ve reformun gerekli olduğuna vurgu yapan Özgür, “İmzalanan protokolde ekonominin ne kadar büyüyeceği, istihdam ve alınacak hizmetlerden halkın ne kadar etkileneceği yok. Geçmişte imzalanan protokollerde bunlar vardı. Kendi ayakları üzerinde duran bir sisteme dönüşmesini istiyorduk” diye konuştu.

06/03/2021 19:39
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: birikim özgür, Özgür, Türkiye, petrol, ekonomi, protokol
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.