Özgür: Protokole istihdamı engelleyecek mekanizma konulmadı

“Rakamlar, reel sektörün beklentilerini karşılamaz”

ads ads ads ads
06/03/2021

ads
ads
Özgür: Protokole istihdamı engelleyecek mekanizma konulmadı

Maliye eski Bakanı ve akademisyen Birikim Özgür, aslında Türkiye ile KKTC arasında imzalanan son protokolde ileriyi düşünmek yerine günü kurtarmak için tedbirler konulduğunu ama en fazla yardım bekleyen kesim olan reel sektöre genel bütçe içinde çok az bir rakam ayrıldığını belirterek, üstelik ayrılan rakamın sektörlere nasıl kullandırılacağının, bundan ne zaman yararlanılacağının belirsiz olduğunu kaydetti.

    Özgür, protokolde salgın destek programı altında esnafa 30 milyon TL, çiftçiye 20 milyon TL ve turizmciye 30 milyon TL olmak üzere toplam 80 milyon TL yardım öngörüldüğünü, bu rakamların ihtiyaca karşılık gelmediğini vurguladı.

    Geçmişte emekliye karşılık istihdam çıtası konulduğunu ve bir nevi kontrol mekanizması yaratıldığını anımsatan Birikim Özgür, “Bu yılki protokolde kontrol mekanizması konulmadı. Seçim yılındayız ve UBP yine partizanca istihdam yapabilir” dedi.

   Birikim Özgür, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Rakamlar, reel sektörün beklentilerini karşılamaz”

   Özgür, imzalanan protokollerle Türkiye’nin buradaki altyapıya ve reel sektöre yardım yaparak üzerindeki yükü hafifletmek istediğinden bahsetti.  Salgından dolayı insanların zor durumda olduğunu ve bugünü kurtarmak istediklerine işaret eden Özgür, bunu anlayabildiğini söyledi.

     Aslında son protokolde ileriyi düşünmek yerine günü kurtarmak için tedbirler konulduğunu ama en fazla yardım bekleyen kesim olan reel sektöre genel bütçe içinde çok az bir rakam ayrıldığını belirten Özgür, üstelik ayrılan rakamdan nasıl ne zaman yararlanılacağının belirsiz olduğunu kaydetti.

    Özgür, protokolde salgın destek programı altında esnafa 30 milyon TL, çiftçiye 20 milyon TL ve turizmciye 30 milyon TL olmak üzere toplam 80 milyon TL yardım öngörüldüğünü belirtti.

“Kaynağın nasıl kullanılacağı belirtilmedi”

  Reel sektörün bir beklenti içinde olduğunu ifade eden Özgür, KKTC için ayrılan 3 milyar 250 milyon TL kaynak içinde esnaf, çiftçi ve turizmci için ayrılan toplam 80 milyon TL katkının nasıl kullanılacağı ile ilgili bir açıklama olmadığını ifade etti.

    Özgür, birçok sektörün zor durumda ve batma noktasında olduğuna işaret ederek, ekonominin durduğunu vurguladı.

“Bütçe açığına destek alınamadı”

Özgür, devletin sektörleri kapattığını ancak destek veremediğini anlatarak, “Türkiye’den aşı ve reel sektöre destek beklentisi vardı ancak bunlar gerçekleşemedi. Ayrıca 1 milyar 800 milyon TL olan bütçe açığının büyük bir kısmının kapatılması için kamu maliyesine de destek tam alınamadı” dedi.

“Bütçede 1 milyar TL açık olmaya devam edecek”

Bütçe açığının devam edeceğine vurgu yapan Özgür, “Bütçe açığı için 1 milyar TL destek beklenirken 800 milyon TL alındı. Dolayısıyla 1 milyar daha açık olmaya devam edecek.

“Protokole istihdamı engelleyecek mekanizma konulmadı”

Geçmişte emekliye karşılık istihdam çıtası konulduğunu ve bir nevi kontrol mekanizması olduğunu anımsatan Birikim Özgür, “Bu yılki protokolde kontrol mekanizması konulmadı. Seçim yılındayız ve UBP yine partizanca istihdam yapabilir” dedi.

“Sözleşme yönetimi ve stratejik planlama şart”

Kamuya liyakate dayalı istihdam ve atama yapılması gerektiğini ve stratejik planlama yapılmasının şart olduğunu savunan Özgür, “Bizde istihdamlar ve icraatlar günübirliktir. Ektin ve verimli bir kamu için sözleşme yönetimi birimi ve stratejik planlama uygulanmalıdır. Bunlar protokole yazılabilir” dedi.

“Kamuda istihdam arttı”

Özgür, kamuya istihdamın arttığına dikkat çekerek, “Kamunun 2020’deki istihdamdaki payı yüzde 30 kusur oldu. Daha önce yüzde 25’ti. İstihdam yüzde 14.3 arttı ve 5 bin kişiye tekabül ediyor. Bunları yapan siyasi parti ‘kamuda reform yapacak’ diyor, kim inanır?” şeklinde konuştu.

“Yardıma kolay erişim, şımarıklığa neden oluyor”

Tanınmamışlıktan ve yardıma kolay erişimden dolayı mali disiplin içine girilemediğini ve ülkenin bu durumda olduğunu anlatan Özgür, hükümet edenlerin yıllardır yardıma kolay erişiminin şımarıklığa neden olduğunu söyledi. Özgür, “İleriyi düşünmeden günü kurtarmak için hareket ediliyor” dedi.

“Türkiye üniversitelerin denetlenmesi konusunda haklıdır”

   Protokoldeki üniversitelerin denetlenmesi için bir program hazırlanmasıyla ilgili gelen soruyu yanıtlayan Özgür, “Daha önceki protokollerde de vardı. Üniversitelerimiz denetlenmiyor. Ülkeye gelmeyen öğrencilere diploma veren üniversiteler oldu. Ülkeye en fazla öğrenci Türkiye’den geliyor. Türkiye bu konuda yüzde yüz haklıdır. Eğitim kalitesi ve mali sürdürülebilirlikleri denetlenmeli. Kaliteli eğitim vermek mali açıdan güçlü üniversitelerle yapılır. Denetim mekanizmasını biz hazırlayabiliriz” dedi.

“Bazı maddeler detaylandırılmalı”

Protokoldeki sendikalar yasasının güncellenmesi, toplu iş sözleşmeleri ve grev ve referandumdaki değişikliklerle ilgili konuşan Özgür, yazılanların içeriğini ve ne murat edildiğini bilmediğini bu maddelerin bunların detaylandırılması gerektiğini savundu.

 

06/03/2021 19:50
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: birikim özgür, Özgür, Türkiye, ali baturay, haber, ekonomi, protokol
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.