Özgür: Türkiye katkı yapmazsa bütçe çöker

Özgür, pandemi döneminde ekonominin daralmasıyla birlikte kamu maliyesinin gelirlerinde ciddi düşüşler yaşanacak

ads ads ads ads
14/10/2020
HK

ads
ads
ads
Özgür: Türkiye katkı yapmazsa bütçe çöker

Haber Kıbrıs Yazarı ve eski maliye bakanı Birikim Özgür, pandemi döneminde ekonominin daralmasıyla birlikte kamu maliyesinin gelirlerinde ciddi düşüşler yaşandığını ifade ederek 2020 yılı için öngörülen bütçe açığının 879 milyon olduğunu ancak gelirlerin azalmasıyla birlikte açığın 1,5 milyara kadar çıkabileceğini kaydetti.

Özgür, mevzuat gereği en geç 31 Ekim tarihinde Bakanlar Kurulu’nun 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı Meclise göndermesinin beklendiğini de kaydederek 2020 yılında yaşanan ekonomik daralmanın 2021 yılında tahsil edilecek kurumlar vergisi ve gelir vergisi miktarını olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti.

Özgür, “Aynı zamanda 2020 yılının ikinci yarısında dövizdeki artış nedeniyle oluşan enflasyonun 2021 yılı kamu harcamaları artıracağı öngörülüyor. 2021’de kamu gelirlerinin düşmesi ve giderlerin artması sonucunda bütçe açığının 3-3,5 milyar dolaylarına çıkacağı hesaplanıyor.

Kısa vadede hem hükümet sorununa rağmen bütçenin meclise sevk edilmesi hem de aynı zamanda 3-3,5 milyar düzeyindeki bütçe açığına Türkiye tarafından yapılacak katkı hususunda T.C. Teknik Heyeti ile bir uzlaşıya varılması şart.

KKTC tarafı hazırladığı taslak bütçeyi Türkiye ile paylaşarak destek talebini iletti. Seçim sürecinin tamamlanmasını müteakip teknik çalışmaların hızlıca tamamlanacağı ve 2021 yılı için Türkiye’nin KKTC bütçesine yapacağı katkının netleştirileceği değerlendiriliyor” diye konuştu.

14/10/2020 15:18
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Birikim Özgür
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.