Özlem Gedik yazdı: Sizi bir dinleyen ve duyan var...

Özlem Gedik'in kaleminden...

ads
10/06/2019

ads
Özlem Gedik yazdı: Sizi bir dinleyen ve duyan var...

Merhaba,

Sizlerle bu gün toplumun daima ötelenen fakat durmaksızın kanayan yarasına dikkat çekmek adına bu yazıyı paylaşmak istedim. Umarım sesleri duyulmayan ve bu acıyı içten içe yaşayan kim varsa bu haber onlara da ulaşır...

    Ben kendi ülkemizde bizim insanımız için yapılan güzellikleri araştırırken Kadından Yaşama Destek Derneği -KAYAD- aktivisti sn.Av.Mine Atlı ile bilgi alışverişinde bulundum.

  Kayad bünyesinde kurulan her iki ofiste şu an işlerlik kazanmış durumda.

Gönül isterki ,

Bakınız ayrım yapmıyorum kadın-erkek diye ve söylüyorum; hiç bir varlık şiddete maruz kalmasın ancak kalındığı durumlarda da yalnız olmadıklarını bilmelidirler...

Şimdilik sadece K.K.T.C.kimliğine sahip tüm bireyler bu ofislerden destek alabilirler,ilerleyen zamanlarda daha kapsamlı destek vermek için iyileştirme çalışmaları yapıyorlar..

Ve bu günün farklı olan köşe yazısını Mor Çatı  Kadın Sığınma Evleri'nin broşür yazısına yer vererek tamamlamak istiyorum..

Kadınlar genellikle ilişkilerinin değil, şiddetin bitmesini istiyorlar. İlişkinin bitmesini istediklerinde ise birçok engelle karşılaşıyorlar.

Kadınlar defalarca ayrılmayı denemelerine karşın, şiddetin döngüsü veya ekonomik, kişisel ya da toplumsal nedenlerden dolayı şiddet uygulayan kişiye geri dönüyorlar. 
Kadınlar için en tehlikeli dönem ayrılmaya çalışma dönemi oluyor. Ayrılmaya çalışan kadınların büyük bir bölümü, ölümle sonuçlanabilen, çok ağır şiddet biçimlerine maruz kalıyorlar. Ayrılmak isteyen kadın sadece eşinden şiddet görmüyor. Eşin ailesinin (kaynana, kayınpeder, kayınbirader vb.) yanı sıra kendi ailesi de kadına ayrılmaması yönünde baskı ve şiddet uygulayabiliyor.

Kadınlar, aşağıdaki nedenlerden dolayı, şiddet yaşasalar bile kendilerini ilişkide kalmak zorunda hissediyorlar:

KİŞİSEL NEDENLER

Korku: Şiddet uygulayan kişinin kendisine, çocuklarına, ailesine daha çok zarar vereceğinden, intikam alacağından, çocukları göstermeyeceğinden korkmak, yalnız, güçsüz, çaresiz kalacağı için endişelenmek.

Tecrit: Maddi ve manevi destek alabileceği bütün kişiler ve kurumlarla bağlarının sistematik bir şekilde koparılmış olması. Kanuni haklarından ve gerçek alternatiflerinden haberdar olmamak, hayatta kalma ve çocukları hayatta tutma çabalarının ve stratejilerinin bütün yaşam enerjisini tüketmesi. Anbean, günbegün hayatta kalmaya çabalamaktan, daha geniş tabloyu ve alternatifleri görememek.

Utanç: Yaşadığı şiddetten ve seçtiği ya da sahip olduğu eşten utanmak.

Acıma: Şiddet uygulayanın kendisine ihtiyacı olduğunu, kendisi olmasa intihar edeceğini, kendisine bakamayacağını, aç kalacağını düşünmek; ona acımak.

Suçluluk: Şiddetin kendi suçu olduğunu, başarısız olduğunu düşünmek. Yeterince iyi olamadığını, yetersiz bir kadın, anne ve eş olduğunu düşünerek kendini suçlu hissetmek; şiddetin kendisiyle ilgili olduğunu düşünmek.

Umut (patolojik): Her şeyin zamanla düzeleceği, şiddetin duracağı ya da geçici olduğu inancı taşımak. Şiddetin sorumluluğunu üstlenme eğilimi. Her şeyin her zaman kötü olmadığını, bazen de güzel günler, mutlu anlar olduğunu tekrarlamak.

Şiddeti minimize etmek: Bütün erkeklerin şiddet uyguladığına, bunun normal olduğuna ve çok önemli olmadığına yönelik savunmalar yapmak.

Stockholm Sendromu (Travmatik Bağlanma): Adını 1973 yılında İsveç’in Stockholm kentinde bir banka soygunu sırasında, soyguncular ve rehineler arasında gözlemlenen ilişki biçiminden alır. Yoğun psikolojik ve fiziksel şiddet ortamlarında oluşabilen psikolojik bir savunma ve baş etme yöntemidir. Güç dengesizliğinin çok belirgin olduğu, şiddetin gelişigüzel uygulandığı durumlarda saldırıya uğrayan kişi belirsizlik ve kontrolsüzlük duyguları içinde yaşar; kaçamayacağı, çaresiz olduğu inancı geliştirir. Şiddetin durduğu anlar bir ödül, hediye, iyilik, lütuf gibi algılanır. Bu nedenle de şiddeti uygulayan kişiye karşı empati, şükran, sempati gibi olumlu duygular gelişir; kişinin şiddet uygulayandan ayrılması zorlaşır. Şiddet sonucu oluşan bu durumun geriye döndürülmesi, şiddetin durması ve yeni gerçekliklerin oluşturulmasıyla mümkün olabilir. Günümüzde Stockholm Sendromu, kadınların şiddet yaşadıkları ilişkiden uzaklaşmalarını zorlaştıran önemli psikolojik sebeplerden biri olarak kabul edilir.

EKONOMİK NEDENLER
*Ücretli bir işte çalışmıyor olmak.
*Ücretli bir işte çalışıyor olsa bile geçinebilecek kadar para kazanamıyor olmak.
*Hem çocukların hem de kendisinin masraflarını ödeyemeyecek durumda olmak.
*Kendisine ve çocuklara bakacak bir gelire sahip olmadığı gerekçesiyle çocukların *velayetinin kendisine verilmeyeceği düşüncesine sahip olmak.

TOPLUMSAL NEDENLER

*Ailevi, kültürel ve dini kısıtlamaların ve baskıların olması. Ayrılmaması, dayanması, buna katlanması, böylece doğru olanı yapmış olacağının telkin edilmesi ve kendisinin de bunu içselleştirmesi. 
*Adli süreçlerden ve destek alabileceği diğer kurumlarla ilişki kurmaktan çekinmek, bu kurumlardan yeterli desteği görememek, hatta caydırıcı tavırlarla karşılaşmak. 
*Boşanmanın getirdiği maddi ve manevi zorluklardan korkmak. Erkek egemen toplumun boşanan kadına “iyi gözle” bakmaması yüzünden farklı şiddet ve tacizlere maruz kalacağını düşünmek. 
*Ailenin ve arkadaşlarının çoğu zaman destek olmamaları, destek olmaya korkmaları, hatta kimi durumlarda kadınların ayrılmasını engellemeye çalışmaları, “sen gel ama çocukların gelmesin, onlar o adamın çocukları” gibi sözler sarf etmeleri. 
*Türkçe bilmeyenlere ana dilinde bilgi ve destek verilmediği için bu bilgi ve desteklere tek başına erişememek.

ÇOCUKLARLA İLGİLİ NEDENLER
*Çocukları kaçırır, velayeti alır korkusu
*Çocuklara zarar verir, taciz eder korkusu
*Tek başına çocuklara bakamayacağı korkusu
*Çocukların babayla beraber büyümeleri gerektiği inancı, babasız kalacağı korkusu


Kaynak: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı / Erkek Şiddetine karşı dur! Yaşamı değiştir! 

Sevgi ile beslenen yuvalardan sevgi ile büyüyüp beslenen toplumlar doğar ...

Sevgi ile kalın..

Özlem Gedik

10/06/2019 09:31
ad
Bu habere tepkiniz:
TAGS: Özlem Gedik, Otizm, haber, kıbrııs
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.