Özper Özorun yazdı: Antrenman Yapmayı Bırakınca Kaslarım Sarkar Mı, Kilo Alır Mıyım?

ads ads ads ads
13/07/2021

ads
ads
ads
Özper Özorun yazdı: Antrenman Yapmayı Bırakınca Kaslarım Sarkar Mı, Kilo Alır Mıyım?

Yoğun iş ve eğitim hayatı boyunca kişiler zaman zaman düzenli egzersiz programı uygularken zaman zaman da bu programları bırakmak zorunda kalabilmektedir. Düzenli antrenman yapmaya alışmış olan kas hücreleri de bu antrenmanların bırakılması nedeniyle bazı değişiklikler göstermektedir.

Vücut, düzenli egzersiz yapılması sonucunda fazla olan yağ hücrelerini yakarak kas hücrelerini geliştirmektedir. Spor programları vücudu zorlayan etmenler arasında yer almakta olup bu zorlama zamanla kasların gelişmesini sağlamaktadır. Sporun ve egzersizlerin bırakılması kaslarda atrofi yani kas kaybına sebep olurken bunun yanına eşlik eden düzensiz ve yüksek kalorili beslenme ile vücut yağ depolamaya başlamaktadır. Bu durum da zamanla vücutta sarkmalaroluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Halk arasında yanlış bilinen olgulardan bir tanesi de “Kasların egzersiz yapmayı bırakınca sarkacağı” olgusudur. Kaslar, zorlanma ile gelişen ve üzerindeki zorlanma kalkınca eski boyuna geri dönen bir hücre grubudur. Dolayısıyla kaslarda sarkma durumu gibi bir olay söz konusu bile değildir. Burada bahsedilen sarkma, vücudun yağ depolaması nedeniyle genişleyen derinin sarkması durumudur.

Vücutta Oluşan Yağ Sarkmaları Nasıl Düzelir?

İnsan fizyolojisi gereği vücutta belirli bir miktarda yağ bulunması oldukça hayati öneme sahip olup vücutta biriken fazla yağlar sarkmalara neden olmaktadır. Zamanla ilerleyerek artan bu sarkmaların engellenmesi ve yok edilmesi ise kişilerin kendi iradelerine bağlı olmaktadır.

Gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde erkeklerde vücutta en fazla %25 oranında, kadınlarda ise en fazla %30 oranında yağ bulunması yeterli olup bu değerlerin üzerindeki yağ kütlesi fazlalıktır. Fazla yağlar, kronik rahatsızlıkları tetiklerken kişilerin yaşam kalitesini büyük oranda azaltmaktadır.

Vücutta yer alan fazda yağdan kurtulabilmek için 2 önemli konu vardır.

• Düzenli bir egzersiz programı ve

• Dengeli bir diyet programı uygulanması fazla yağdan kurtulabilmek için kilit role sahiptir.

Sarkma oluşan bölgeyi hedef alan egzersiz programları bu sarkmaların toparlanmasında oldukça önemli bir paya sahip olup egzersiz programına eşlik eden diyet programı da vücuttaki fazla yağ hücrelerinin yakım hızını arttırmaktadır.

Egzersiz Yapmayı Bıraktıktan Sonra Dengeli Beslenilse Dahi Neden Kilo Alınır?

Egzersiz yapmak, vücutta bulunan tüm kas hücrelerini uyandırmakta olup bu kas grubunun daha çok enerji tüketmesine yani daha çok yağ hücresi yakmasına neden olmaktadır. İnsan vücudu yapısı gereğince uzun süreli düzenli egzersiz yapımında vücuttaki kas kütlesi miktarının artmasını sağlarken yağ hücrelerinin azalmasına zemin hazırlamaktadır.

Sporun bırakılması ile kas hücreleri eskisi kadar kalori harcamazken, vücut yakılan yağ hücrelerini geri toplamaya çalışmaktadır. Bu durumda alınan besinlerin vücutta depo edilmesine dolayısıyla da kilo artışına neden olmaktadır.

Hayat Boyu Egzersiz Yapmak Gerekir Mi?

İnsanoğlu hayatı boyunca farklı evrelerden geçerken bu evreleri en sağlıklı şekilde değerlendirmesi hastalıklardan uzak, dinç ve uzun bir ömrün ana temasını oluşturmaktadır. Özellikle genç yaşlarda başlanılan spor aktiviteleri, ileriki yaşlarda pek çok hastalığa yakalanma riskini en aza indirirken geçirilen hastalıklarında hafif semptomlar ile atlatılmasını sağlamaktadır.

Hayat boyu egzersiz yapmak önemlidir. Çünkü egzersizler vücutta yağ depolanmasını engellerken bağışıklık sisteminin güçlenmesine zemin hazırlamaktadır. Ancak her yaş grubu aynı egzersiz programını yürütmemelidir.

Pilates, fitness, tenis, futbol, kardiyo, koşu, yüzme, yürüyüşgibi onlarca çeşitte bulunan egzersiz programlarında;

• Kişilerin yeteneklerine, 

• Fiziksel durumlarına,

• Herhangi bir hastalıkları olup olmadığına,

• Yaşlarına ve

• İlgi alanlarına bağlı olarak kendilerine en uygun spor programı seçmeleri, gerek gençlik gerekse de yaşlılık çağlarını daha sağlıklı ve zinde geçirmeleri için oldukça önemli bir paya sahiptir.

13/07/2021 10:17
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Özper Özorun
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Çocuklarda boy uzatmaya yardımcı besinler

HK SAĞLIK

Boy kısalığı, çocuğun yaş ve cinsiyetine göre boyunun kısa olmasıdır. Çocuğun boyunun kısa olmasının birden fazla sebebi olabilir. Tüketilen besinler, aile genetiği, çevresel faktörler, geçirilen hamileliğin durumu, büyüme hormonu salgılanmaması, doğum sırasında oluşan komplikasyonlar, spor gibi etmenlerden dolayı çocuğun boyu kısa kalmış veya gelişim geriliği gözlemlenmiş olabilir. Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak konu hakkında önemli bilgiler verdi.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.