Özuslu: Gazeteciler hapisle yargılanmamalı

ads ads ads ads
03/03/2024

ads
Özuslu: Gazeteciler hapisle yargılanmamalı

CTP Milletvekili Sami Özuslu, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, Askeri Suçlar ve Cezalar (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin bir türlü komite gündemine alınmadığını belirtti. 

Özuslu, "Bunların müsebbibi ivediliğine onay vermiş olmalarına rağmen yasayı görüştürmemekte ısrar eden Ünal Üstel başta olmak üzere UBP'li vekiller olacaktır" ifadelerini kullandı.

CTP Milletvekili Sami Özuslu, paylaşımının tamamı şöyle;

"CTP grubunun hazırladığı Askeri Suçlar ve Cezalar (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin ivedi olarak görüşülmesi 3 Ekim 2023 tarihinde mecliste oybirliğiyle kabul edilmişti. Gazeteci ve sendikacı Ali Kişmir aleyhine açılmış davayla da yakından ilgili olan bu yasa önerisi, aradan tam 5 ay geçmiş olmasına rağmen bir türlü komite gündemine alınmadı. Ali Kişmir yarın bir kez daha mahkeme huzuruna çıkacak ve 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Üstelik yargı süresince tutukluluk ihtimali de yüksek. Bunların müsebbibi ivediliğine onay vermiş olmalarına rağmen yasayı görüştürmemekte ısrar eden Ünal Üstel başta olmak üzere UBP'li vekiller olacaktır. Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Yasemi Öztürk'e bir de buradan çağrı yapayım: İvedi bir yasayı 5 ayda komite gündemine almıyor ya da alamıyorsanız bunun nedenlerini açıklayın ya da o görevden istifa edin. Gazetecileri mahkemelerde süründürmek ve hapse sokmakla tehdit etmenin günahı siz UBP'lilerin boynundadır."

03/03/2024 18:08
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Özuslu: Gazeteciler hapisle yargılanmamalı
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.