Pandemide başınıza bir de kolesterol dert açmasın

Dr. İlçöl, kontrol altında tutulmadığında felç, kalp krizi gibi sonuçlara zemin hazırlayan yüksek kolesterole karşı uyardı

ads ads ads ads
23/02/2021

ads
ads
Pandemide başınıza bir de kolesterol dert açmasın

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bülent İlçöl anlattı

Kolesterol, vücudumuzdaki tüm hücrelerde bulunan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Büyük kısmı, başta karaciğer olmak üzere vücut hücrelerimizde üretilir. Bir kısmı da yiyeceklerden sağlanır. Hücre zarının yapısına girerek çok önemli hormonların ve D vitaminin sentezinde kullanılır; bu açıdan yaşamsal öneme sahiptir. Ancak kolesterol yüksekliği kalp damar hastalığı için başta gelen risk faktörleri arasında yer alır. Pandemide hareketsizlik, kilo artışı ve doktor kontrollerini aksatma gibi etkenlerle kötü kolesterol olarak bilinen LDL'nin yükselme riskinin arttığına dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bülent İlçöl etkili tedavi yollarını anlattı…

LDL DAMARLARI TIKIYOR

■ LDL yani “kötü kolesterol” yüksekliği, yağların atardamar hücrelerinde birikip plaklar oluşturmasına, zamanla damarın daralıp, tıkanmasına yol açar. Kötü beslenme, hareketsizlik, obezite, diyabet ya da bozulmuş glikoz toleransı gibi diğer metabolik problemler, kolesterolü yükselten etkenlerdir. HDL yani “iyi kolesterol” yüksekliği ise damarda plak oluşumunu azaltır.

SİNSİ İLERLER BELİRTİ VERMEZ

■ Bu dönemde ve her zaman kalori yükü fazla, besleyici değeri düşük besinlerden uzak durulmalı.

■ HDL yani iyi kolesterolü yükseltici bir gıda rejimi ya da ilaç yoktur, yükseltmenin bilinen tek etkili yolu egzersizdir.

■ Sokağa çıkma kısıtlamaları günlük hareketimizi ciddi biçimde kısıtladığından, her türlü hareket fırsatı değerlendirilmeli. Örneğin ‘yürümeyi' bir ulaşım vasıtası olarak kullanabilirsiniz.

■ Kolesterol yüksekliği fiziksel belirti vermez ancak kalp krizi, felç gibi klinik sonuçlarını görebiliriz. Bu bakımdan, belli aralıklarla kan tahlilleri yapılması kolesterol yüksekliğini saptamanın yegane yoludur.

İŞTE EN ETKİLİ TEDAVİSİ

■ Kolesterol tedavisinde en etkili yöntem önlem almaktır. Diyet ve fiziksel hareketin artırılması, obeziteden kaçınılması gibi önlemler, kolesterolü yüksek hatta normal olan herkese önerilir.

■ İlaç kullanımı için kişinin hipertansiyon, diyabet, tütün kullanımı, ailede kalp damar hastalığı bulunması gibi diğer risk faktörleri dikkate alınarak karar verilmeli. Bunlar için oluşturulmuş risk hesaplama cetvelleri vardır; ilaç kararı vermede hastaya ve hekime yol göstericidirler.

■ Damar sertliği saptanmış olan, kalp krizi, felç, bacak damarı tıkanması öyküsü olan kişilerde ilaç kullanımı daima gereklidir. Bu kişilerde kolesterol kan düzeyi ‘normal' görünse bile özellikle statin grubu ilaçların koruyucu, tekrarlayan olay riskini azaltıcı etkileri kanıtlanmıştır.

23/02/2021 09:11
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Bülent İlçöl, kolestrol, haber, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

6 saat veya daha az uyumak demans riskini yüzde 30 artırıyor

HK SAĞLIK

Uluslararası bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, çalışma günlerinizi yaklaşık altı saat veya daha az uyuyarak geçirmeye çalışıyorsanız, beyninizi gelecekteki başarısızlıklara hazırlıyorsunuz. Orta yaşlardaki, yaklaşık 8 bin kişiyi 25 yıl boyunca takip eden araştırmacılar, yedi saatlik gece uykusuna kıyasla altı saat veya daha az uyku süresinin demansı (bunama) yüzde 30 artırdığını keşfetti.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.