Pandeminin karanlık yüzü: Binlerce ton atık denizlere karıştı

Çin'de yapılan bir araştırma, Covid-19 pandemisiyle mücadelede kullanılan 26 bin ton plastik atığın okyanusları ve denizleri kirlettiğini ortaya koydu.

ads ads ads ads
09/11/2021

ads
ads
Pandeminin karanlık yüzü: Binlerce ton atık denizlere karıştı

Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan ve yaklaşık 2 yılda 5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine yol açan corona virüsü salgını pek çok alanda yıkım yaratmaya devam ediyor.

Salgınla mücadele aralıksız sürerken, maske ve koruyucu ekipmanların önemi geçtiğimiz dönemde açık şekilde ortaya çıkmıştı. Maske ve eldiven gibi ekipmanların kullanımı pandemi şartlarında patlama yaparken, dünyanın mücadele ettiği başka bir sorunu da körükledi.

Çin’in Nanjing Üniversitesi uzmanları, pandemi dönemindeki çevre kirliliğine ilişkin önemli bir araştırmaya imza attı. Araştırmacılar, pandemi başından bu yana Covid-19’la mücadelede kullanılan 26 bin ton plastik atığın okyanuslara ve denizlere ulaştığını öne sürdü.

TOPLAM 8.4 MİLYON ATIK OLUŞTU

Pandeminin başından bu yana 193 ülkede 8.4 milyon ton plastik atık oluştuğunu belirten Nanjing Üniversitesi’nden Yiming Peng ve Peipei Wu, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian’a yaptıkları açıklamada, “Covid-19 pandemisi tek kullanımlık plastiklere olan talebi artırdı. Bu durum halihazırda kontrolden çıkmış olan plastik atıkların denetimi üzerindeki baskıyı artırdı” dedi.

09/11/2021 10:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: atık, deniz, pandemi, çevre kirliliği, plastik atık
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.