Papatya çayının kadınlara faydaları

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım papatya çayının kadınlarda ömrü uzattığını söyledi ve papatya çayının faydaları hakkında bilgi verdi.

ads
ads
03/08/2020
HK

ads
Papatya çayının kadınlara faydaları

Papatya çayının strese ve uykusuzluğa iyi geldiği çoğumuzun bildiği bir gerçek. Peki papatya çayının kadınlara sağladığı yararları biliyor musunuz? Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım papatya çayının kadınlarda ömrü uzattığını söyledi ve papatya çayının faydaları hakkında bilgi verdi.

Teksas Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, papatya çayının ömrü uzattığını ortaya çıkardı. Gerontolog Dergisi'nde yayımlanan çalışmaya göre, papatya çayı ölüm riskini yüzde 29 azaltıyor.

Araştırmacılar 5 farklı eyalette yaşayan 1,677 Meksika kökenli Amerikalıların verilerini analiz ettiler. Çalışmaya göre 65 yaş ve üstü bireylerde papatya çayı içilmesinin ölüm riski üzerindeki etkisi üzerinde.

Çalışmaya katılanların yüzde 14’ü papatya çayı içiyor. İçmeyenlerle kıyaslandığında herhangi bir nedenden ötürü ölüm risklerinin yüzde 29 daha az olduğu saptandı. Sonuçlar ise sadece kadınlar için geçerli.

Papatyada anti aging ve sağlığı destekleyici bir dizi besin öğesi var. En önemlileri luteolin, rutin, kafeik asit ve kuersetin. Bunlara ek olarak apigenin adlı antioksidanı içerir, anti kanser ve anti inflamatuar (iltihap karşıtı) özellik gösterir.

Papatya kan şekeri ve kan basıncını düşürür. Kan inceltici özelliği sayesinde kalp krizi ve felç riskini azaltır. Papatya çok yönlü bir bitkidir. Hazımsızlık, ülser, uykusuzluk, anksiyete, hemoroid ve egzema gibi çeşitli sağlık sorunlarının hafifletilmesinde kullanılır.

03/08/2020 13:43
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Papatya, Şebnem Kandıralı
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.