PDO sertifikasını alan ilk Kıbrıslı Türk süt ve süt ürünleri üreticisi Gülgün Süt Mamülleri

ads ads ads ads
28/03/2023

ads
PDO sertifikasını alan ilk Kıbrıslı Türk süt ve süt ürünleri üreticisi Gülgün Süt Mamülleri

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), AB kalite programı kapsamında korumalı menşe belgesi (PDO) sertifikasını alan ve Hellim/Halloumi ismini kullanma hakkına sahip ilk Kıbrıslı Türk süt ve süt ürünleri üreticisinin Gülgün Süt Mamülleri Limited olduğunu duyurdu.

KTSO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, şubat ayında uluslararası akredite bir kurum olan Bureau Veritas tarafından kontrol edilen Gülgün Süt Mamülleri Limited, Kıbrıs Türk toplumundan “Hellim” PDO - Protected Designation of Origin (Korumalı Menşe Tanımı) ürün spesifikasyonunda belirtilen gerekliliklere uygun olduğu değerlendirilen ilk Kıbrıslı Türk Üretici oldu. PDO ürün sertifikasını alan üreticiler AB topraklarında ”Hellim” adını kullanarak satış yapabiliyor.

Açıklamada, “Kıbrıs Türk toplumunun PDO ürünlerini Yeşil Hat üzerinden ticaretini gerçekleştirerek, AB kalite programından tam olarak yararlanabilmesi için yerine getirilmesi gereken AB hayvan ve halk sağlığı gerekliliklerine ilişkin önlemlerin uygulanması halen devam etmektedir” de denildi.

28/03/2023 19:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: PDO sertifikasını alan ilk Kıbrıslı Türk süt ve süt ürünleri üreticisi Gülgün Süt Mamülleri
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.