HABER KIBRIS

Perakendeciler iPhone X'i satmayı bırakıyor

Perakendeciler, azaltılmış kar marjı nedeniyle iPhone X'i satmayı bırakıyor.

ads
03/12/2017

Perakendeciler iPhone X'i satmayı bırakıyor
ads

iPhone X, ülkelerin çoğunda resmi olarak piyasaya çıktığından beri güçlü bir talep kaydetti ancak, bu perakendecilerin mutlu olduğu anlamına gelmiyor.

Örneğin Hindistan'da birtakım perakendeciler, Apple'ın iPhone X kar marjını yüzde 4.5'e kadar düşürdüğü için eleştirdiler. Bazıları ise kart alımlarında yüzde 1.5'e düşebileceğini söylüyorlardı.

Apple, düzeltilmiş perakende marjlarıyla ilgili herhangi bir yorum yayınlamasa da, şirketin bu kararı aldığı düşünülüyor. Çünkü pahalı bileşenler nedeniyle iPhone X ile daha az para kazanıyor. Bir iPhone X maliyetinin yalnızca parçaları dikkate alarak 370 dolara ulaştığı, pazarlama ve araştırma ve geliştirmenin nihai fiyatı büyük ölçüde artıracağı tahmin ediliyor.

1511077643_aen2017111700165132001i.jpg

 

Samsung iki kat kar marjı sunuyor

Ancak Hindistan'daki perakendeciler bu kadar düşük bir marjı kabul edemiyor ve Bengaluru merkezli Sangeetha Mobiles, ülkedeki iPhone X satışlarını tamamen durdurmaya karar verdi. Bu perakendecinin Hindistan'da yaklaşık 400 mağaza işlettiği göz önüne alındığında oldukça etkiler ve kısa sürede daha fazla şirket takip edebilir.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: iPhone X
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems