Petrolde delta varyantı baskısı

Petrol fiyatları, yayılan delta varyantının talep üzerinde risk yaratabileceğine dair endişelerle geriledi

ads ads ads ads
03/08/2021

ads
ads
ads
Petrolde delta varyantı baskısı

Petrol, yatırımcıların delta varyantının yayılmasından kaynaklanan risklere odaklanmasıyla varil başına 71 dolardan işlem görüyor.

Batı Teksas Petrolü, pazartesi günü yüzde 3,6 düşüş kaydettikten sonra çok az bir yükseliş kaydederken son iki haftadaki en büyük kaybını yaşamış oldu.

Bulaşıcılığı yüksek olan delta varyantı hükümetleri yeni karantina önlemleri almaya zorlarken yatırımcılar en büyük ham petrol piyasası olan Çin’deki vaka sayılarını yakından takip ediyor.

Asya’daki en büyük benzin ithalatçısı olan Endonezya’da ise kısıtlamalar 9 Ağustos’a kadar uzatıldı. Motor yakıtı talebiyse uzatma kararı alınmadan önce de neredeyse dörtte bire yakın kayıp yaşamıştı.

Ham petrol fiyatları büyük ekonomilerde aşılamanın başlamasıyla beraber yılın ilk yarısında güçlü bir ralli yaparken fiyatlardaki yükseliş Temmuz ayında OPEC ülkelerinin daha fazla üretim üzerinde anlaşması ve delta varyantı endişeleriyle hız kesti.

Petrol şimdiye kadar yer çekimine karşı geliyordu ama delta varyantının etkisi yükselişin önünü kesti. Asya’daki petrol tüketimi duraksamış gözüküyor ve fiyatlar büyük ihtimalle daha iyi bir görünüme kadar konsolide olmaya devam edecek.

Eylül vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında pazartesi günü yüzde 3,6 düşüş kaydettikten sonra Salı günü çok az değişiklik göstererek varil başına 71,30 dolardan işlem görüyor.

Ekim vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,1 yükselerek varil başına 72,93 dolardan işlem görüyor.

03/08/2021 17:59
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Petrolde delta varyantı baskısı
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.