Petrolde yılın ilk negatif aylık performansı

Petrol piyasası resesyon endişelerinin fiyatları aşağı yönlü baskıladığı Haziran ayını geride bırakıyor.

ads ads ads ads
30/06/2022

ads
Petrolde yılın ilk negatif aylık performansı

Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle yılın önceki dönemlerinde aylık bazda prim kaydeden petrol fiyatları Haziran ayı itibariyle yılın ilk aylık negatif performansına hazırlanıyor.

Petrol, OPEC+ toplantısı öncesinde yılın ilk aylık negatif performansına ilerliyor.

ABD ham petrolü Çarşamba gününü yüzde 2 düşüşle tamamladıktan sonra, yeni işlem gününde 110 doların etrafında dalgalanıyor. ABD ham petrolünde fiyatlar Haziran ayının tamamında yüzde 4'ü aşan gerileme kaydetti.

Brent petrol de ayın son işlem gününde 116 doların altına çekildi.

Petrol piyasaları Suudi Arabistan'ın başı çektiği Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun toplantısına odaklandı. OPEC+ grubunun Ağustos'ta da hızlandırılmış üretim artışı kararına bağlı kalması bekleniyor. Grubun bu karara bağlı kalması küresel arz daralması endişelerine neden olarak fiyatların yukarı yönlü hareketini destekliyor.

OPEC+ grubu son toplantısında daha önce planlananın aksine günlük 432 bin varil yerine Temmuz ve Ağustos'ta 648 bin varillik üretim artışına gitme kararı almıştı.

Bu hafta piyasalar G-7'den Rus petrolü ile ilgili çıkan kararları da yakından izledi. G-7 ülkeleri, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle "ağır ve acil ekonomik maliyetler" getirme sözü vererek, belirli bir fiyatın üzerinde satılan Rus petrolünün taşınmasına yasak getirilmesini araştıracaklarını duyurdu.

30/06/2022 08:45
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.