Pfizer/BioNtech koronavirüs aşısının onayı için Avrupa İlaç Kurumu'na başvurdu

Pfizer/BioNtech, koronavirüs aşısının acil kullanım onayı için Avrupa İlaç Kurumu'na başvurdu.

ads
01/12/2020

ads
Pfizer/BioNtech koronavirüs aşısının onayı için Avrupa İlaç Kurumu'na başvurdu

ABD'li Pfizer ve Alman BioNtech, geliştirdikleri aşının şartlı kullanımı için Avrupa'nın düzenleyici kurumu olan Avrupa İlaç İdaresi'ne başvurduğunu duyudu.

Aşının şartlı kullanım onayı Covid-19 karşı yüksek riskli hastalarda kullanılmasının önünü açacak. 

İki şirket daha önce aşının acil kullanım onayı için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile İngiltere'ye başvuru yapmıştı. 

Amerikan ilaç devi Pfizer, Alman BioNtech SE ile birlikte geliştirdiği aşının 6 ülkede 43 binden fazla gönüllü üzerinde yapılan son aşama kilinik deneme sonuçlarında, yüzde 95' fazla koruma sağladığını duyurdu.

HAFİF YAN ETKİLER GÖZLEMLENDİ

Öte yandan, geçen Amerikan Tabipler Birliği’nden uzmanlar, Moderna ve Pfizer’ın geliştirdiği corona virüs aşılarının yan etkilerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, Moderna’nın testlerine katılan gönüllülerin yüzde 2.7’sinde ilk dozda aşı yapılan bölgede ağrı ve acı olduğu ifade edildi. İkinci dozda gönüllülerin yüzde 9.7’sinde yorgunluk, yüzde 8.9’unda kas ağrısı, yüzde 5.2’sinde eklem, yüzde 4.5’inde ise baş ağrısı görüldü. Gönüllülerden 43 yaşındaki bir kişinin 12 saat süren ‘şiddetli’ ateş yaşadığı ifade edildi.

Pfizer’in testlerine katılan kişilerin yüzde 4’ünde ikinci dozdan sonra baş ağrısı hissettikleri saptandı. Söz konusu yan etkilerin zararsız olduğu belirtildi.

Yüksek etkinlik gösterdiği açıklaanan aşılarda son durum.

01/12/2020 12:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: aşı, haber, ABD, COVID-19, Corona Virüs, amerika
MANŞETLER

HK KORONAVİRÜS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.