Pfizer'den flaş aşı açıklaması

ads ads ads ads
07/10/2021

ads
ads
ads
Pfizer'den flaş aşı açıklaması

BioNTech ile birlikte koronavirüs aşısı üreten Pfizer aşının 5 ila 12 yaş grubuna da yapılabilmesini sağlayacak acil kullanım onayı için FDA'ya başvurdu.

ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer, BioNTech ile birlikte geliştirdikleri Koronavirüs aşısı için beklenen adımı attı.

Şirket yaptığı resmi açıklamada aşının 5 - 11 yaş grubundaki çocuklar arasında kullanılması için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) başvurduklarını açıkladı.

Beyaz Saray Kovid-19 ile Müdahale Koordinatörü Jeff Zients ise, FDA’nın başvuruyu ay sonunda inceleneceğini söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda Der Spiegel dergisine konuşan BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, 12 yaş altı çocuklara Koronavirüs aşısı yapılmasına ilişkin çalışmalar hakkında bilgi vermişti. Türeci, bu yaş grubu için Avrupa dahil olmak üzere Aşı onayı isteyeceklerini belirtmişti.

'Temmuz ayından bu yana, ABD'de pediatrik Kovid-19 vakaları yaklaşık yüzde 240 arttı' diyen Pfizer CEO'su Albert Bourla ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti;

'Bu deneme sonuçları, 5 ila 11 yaş arası çocuklar için aşımızın onaylanması için güçlü bir temel oluşturuyor ve bunları acilen FDA'ya ve diğer ülkelerin düzenleyici kurumlarına sunmayı planlıyoruz.' 

VAKA SAYILARI ARTTI BAŞVURU GELDİ

Başvurunun ABD'de çocuklar arasında Kovid-19 enfeksiyonlarının hızla artması sonrası gelmesi dikkat çekti.

ABD Pediatri Akademisi'nin verilerine göre, çocuklardaki Kovid-19 vakaları Eylül ayı başlarında en yüksek seviyeye ulaştı.

07/10/2021 17:24
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Pfizer, aşı, haber
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.