Pilli: Kararların ana ruhuna etki edilmeyecek

ads ads ads ads
26/01/2021

ads
ads
Pilli: Kararların ana ruhuna etki edilmeyecek

Sağlık Bakanı Ali Pilli, katıldığı televizyon programında Bulaşıcı Hatalıklar Üst Komitesi’nin dün basına sızan Lefkoşa ve Girne için

kapanma kararının kesin bir dille Bakanlar Kurulu’nda değişmeyeceğini açıkladı.

Ali Pilli, Bulaşıcı Hatalıklar Üst Komitesi kararlarının ana ruhuna etki etmeyecek şekilde küçük değişikler yapılacağını belirtti.

Pilli:Lefkoşa ve Girne bu akşam kapanacak

Ali Pilli'nin açıklamaları şöyle:

Ülkede Yerel vakalarda artış var Girne’de. Girnedeki nüfus hareketlidir bu nedenle buradan ülkeye de yayılır. Temaslıları takip etmede zorlanıyoruz. Salgında, temaslı tespiti önemlidir. Temaslılar kendilerini gizliyor. 7 gün sonra ortaya çıkıyor. Temaslıların kendisini gizlemesinden dolayı vakalarda artış yaşanıyor. Salgını önlemek için koruyucu önlemler alınmalıdır. Radikal önlemler alınmalıdır. Sağlık Üst Kurulu ve Bakanlar Kurulu görüştü kararlar açıklanacak. Vatandaş da üzerine düşen görevi yapmalıdır. Temaslılar kendisini gizlemesin.

264 aktif vaka var. 76’sı pandemi merkezindedir. Pandemi merkezindeki vakalar artmıştır. Burada zatürre hastaları da var. Eskiden tarayarak vakaları buluyorduk temaslılar bunu öğrendi. 7 gün sonra test yapıyor pozitif çıkınca bize geliyor. Böyle olunca bize ağırlaşarak geliyorlar. Yoğun bakımda 5 hasta var. Vakalar arttıkça sağlık çalışanları da hastalığa yakalanıyor ve sağlık sistemi olumsuz etkileniyor. Pandemi merkezinde 76 zatürre hastası var. Bu hastalar solunum zorluğu çekiyor ve yoğun bakıma girip çıkıyor.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin aldığı kararları Bakanlar Kuruluna ilettim. Bakanlar Kurulu, üst kurulu ile görüşmek istedi. Verimli bir toplantı oldu. Koronavirüs ile mücadelede ön cephede yer alan Sağlık komitesi çalışanları önemli bilgiler verdi. Kararların ana ruhuna etki etmeyecek şekilde değişiklikler istendi. Bugün tekrar değerlendirilecek. En kısa sürede açıklanacaktır. Girne ve Lefkoşa bu akşam kapanabilir.

Alsancak ve Lapta’da görülen vakaların ardından Geçen hafta köyün minaresi görüldü demeştim. Kapanma daha önce alınsaydı daha iyi bir durumda olurduk. Şu an alınan kararlar doğrudur ve yerindedir. Gidişata göre bir iki hafta içinde durum netleşecektir. Salgını önlemek tedavi yanında önlemlerle de mümkündür. Vakalar arttıkça kayıplarda artıyor.

Kapanmalarla ilgili gün içinde açıklama yapılacak. Girne ve Lefkoşa’ya giriş çıkışlar olmayacaktır. Acil durumlarda geçişlere izin verilecektir. Diğer bölgelerde yaşayanlar da kapanmış gibi hareket etmelidir. Aile ve komşu ziyareti yapılmamalı. Mecbur kalmadıkça sokağa çıkılmasın. Süratle taramalar yapılacak. Herkes izole olacağı için bulaş duracaktır, vakalar ve temaslılar tespit edilecektir. Sağlık çalışanlarının iş yükü bu bölgelerde artacaktır. Girne’de bir doktor koronavirüs oldu. Temaslı hemşireler karantinaya alındı. Başka bölgelerden takviye ediliyor. Sağlık hizmeti verilmeye devam ediliyor. Lefkoşa’daki karantinadaki hemşirelerin karantinası bitti göreve dönüyorlar. Girne ve Lefkoşa’da yaşayıp başka bölgelerde yaşayanlar işe gidemeyecek. Özel izin alınacak.

Acil durum hastanesi dünden itibaren faaliyete geçti. Aşılar 2’den 8’e Lefkoşa Hastanesinin polikliniğinde yapılacak. Pfizer aşıları tren yolunda yapılacak. Aşı yapmada sıkıntı yok 15 merkezde aşı yapılıyor. Kapalı bölgelerde de aşı yapılacak. Aşı yapanlar da önlemlerine devam etmeli. Aşının koruyuculuğu ikinci dozdan sonra başlar. Aşı yapanlar, hastalığa yakalanması durumunda daha rahat geçirir. Aşıya ulaşmada dünyada olduğu gibi bizde sorun yaşıyoruz. Hedefimiz, Mart gibi aşılamayı sonlandırmaktı. 65 yaş üzeri aşılandıktan sonra hareketli nüfusa aşı yapacağız. Aşının elimizde olması durumunda hızlı bir şekilde yaparız. Hemşire alınmasını istiyoruz Sağlık olmaza ekonomi olmaz. Vakaların artmasıyla sağlık kötüye gider ve sektörler etkilenir iş yapamaz.

 

 

26/01/2021 10:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: ali pilli
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.