''Plajlara girişte fahiş ücret ödemeye zorlanıyoruz''

ads ads ads ads
17/06/2024

ads
''Plajlara girişte fahiş ücret ödemeye zorlanıyoruz''

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu, plaj işletmecilerinin yurttaşların plajlara girmelerini engellediğini ve fahiş ücretler ödemeye zorladığı öne sürerek “Yurttaşları plajlara girmelerini engellemek Anayasal ve yasal haklara aykırı ve suçtur.” açıklamasında bulundu.

Konfederasyondan yapılan açıklamada, Anayasa’nın ilgili maddelerine atıfta bulunularak amir hükümleri dikkate almayan bazı işletmecilerin halkın plajlara girmesini engellediği, kişi başı 800 TL’ye varan plaj giriş ücreti talep ettiği kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı’nı görevini yapması için uyaran Konfederasyon, şunları belirtti:

“Hakları gasp edilen yurttaşlarımızın Güney Kıbrıs plajlarına gitmeleri için adeta zorlanmaktadırlar. Konfederasyonumuz hükümeti yurttaşların plajlara özgürce girebilmeleri için derhal gerekli önlemleri almaya davet etmektedir.”

Ombudsman’ın 28 Haziran 1998 tarihli raporuna da değinilen açıklamada, raporda “Anayasa ve Yasanın öngördüğü gibi plajlara girişte ücret alınmaması, plajda sunulan hizmetler alınırsa alındığı zaman ve alındığı yerde ücreti ödenmesi” gerektiği uyarısı yapıldığı hatırlatıldı.

Ombudsman’ın belediye ve kaymakamlıkların sıkı denetim yapması tavsiyesine de işaret eden Tüketici Örgütleri Konfederasyonu, gerekenlerin yapılması için hükümet ve Meclis’i uyardı.

17/06/2024 17:43
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.