HABER KIBRIS

Polis Yasası komiteye geri gönderildi!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 15 günlük aranın ardından bugün toplandı.

ads
11/12/2017

Polis Yasası komiteye geri gönderildi!
ads

Polis Örgütü Kuruluş Görev ve Yetkileri Değişiklik Yasa Önerisinin Genel Kurul’da üçüncü görüşmesine ilişkin tezkere oylandı ve oybirliğiyle onaylandı. 

Meclis Genel Kurulu, binlerce polisin beklediği Polis Örgütü Kuruluş, Görev ve Yetkileri (Değişiklik) Yasa Önerisi görüştü.

Görüşmelerin ardından Komite Başkanı Ahmet Kaşif, Polis Yasası'nı yeniden görüşülmek üzere komiteye geri alınmasını önerdi. Öneri oy çokluğuyla kabul edildi.

DENKTAŞ: “82 MİLYON 200 BİN TL KÜLFET GETİRECEK”

Öneriye ilişkin komite raporunun okunmasından sonra ilk sözü DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş aldı.

İki hafta önceki toplantıya seçim çalışmaları nedeniyle katılamadığını o nedenle bu yasa geçmedi diye polis örgütü nezdinde neredeyse düşman ilan edildiğini kaydeden Denktaş, içtüzükte yapılan değişiklikle böylesi dönemlerde Meclis faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini söyledi.
Yasayla ilgili Başsavcılık görüşünü okuyan Denktaş, Başsavcılık’ın yazısında eşitlik ilkesine aykırılık yaratılacağının ifade edildiğini aktardı. 
Denktaş, Başsavcılık görüşünde, yapılacak düzenlemenin kamu maliyesine yapacağı etkinin göz önüne alınmadığının ifade edildiğini de okudu. 
 

“ZOR BİR MESLEK ANCAK…”

Komitenin mali açıdan külfet yaratılmayacağına ilişkin görüşü olsa da düzenlemenin 82 milyon 200 bin TL külfet getireceğini anlatan Denktaş, polislerin zor bir meslek yürüttüğünü ancak emeklilik yaşıyla oynanması halinde bunun tüm kamuya yansıyacağını dile getirdi.

“YAPILMASI GEREKEN EMEKLİLİK YAŞINI YUKARIYA ÇIKARMAK”

Denktaş, ülkede genel olarak yapılması gerekenin, emeklilik yaşını yukarı çıkarmak olduğunu da dile getirdi. 
Düzenlemenin personel sayısı açısından da sorun yaratacağına işaret eden Denktaş, her eğitimin altı ay sürdüğünü, her defasında alınabilen öğrenci sayısının 60 olduğunu kaydetti. 

“KOMİTEYE İADE EDELİM”
Denktaş “Gelin bu öneriyi komiteye iade edelim, kendilerine farklı bir menfaat verebilir miyiz bunu daha sağlıklı şekilde tartışalım” dedi. 

“DİNLENMEYECEKSE BAŞSAVCILIK’TAN GÖRÜŞ İSTENMESİN”

Aksi halde gelecek hükümetin altından kalkılamayacak bir durumla karşı karşıya kalacağını dile getiren Denktaş, eğer dinlenmeyecekse Başsavcılık’tan artık görüş istenmemesini istedi. Serdar Denktaş, gelecek nesillere karşı sorumluluğun görmezden gelinmemesi gerektiğini dile getirdi. 

SİBER: “TMK'YLA İLGİLİ YASA MUTLAKA GEÇMELİ"
Denktaş’ın, seçim dönemi Meclis çalışmalarının durdurulması önerisi üzerine açıklama yapan Meclis Başkanı Sibel Siber, Meclis’te şu anda verimli bir ortam bulunmadığının doğru olduğunu ancak Taşınmaz Mal Komisyonu’yla ilgili yasanın mutlaka geçirilmesi gerektiğini söyledi. Siber, bu yasanın geçmesi için önümüzdeki Pazartesi günü Meclis’in toplanmasının önemli olduğunu kaydetti.

ÇAKICI: “MAKAM ARAÇLARI İÇİN PARA BULUNURKEN BUNUN İÇİN NASIL PARA BULUNMAZ?"

Ardından söz alan bağımsız milletvekili Mehmet Çakıcı, Denktaş’ın “uyduruk gerekçeler” sunduğunu savundu. 
“Polislerle ilgili UBP sabıkalıdır” diyen Çakıcı, emeklilerle ilgili değişiklik yasa tasarısının UBP tarafından getirildiğini söyledi. 
“Büyük otellere ve büyük gazinolara ilanihaye vergi muafiyeti verilirken, makam araçları için para bulunurken bunun için nasıl para bulunmaz?” diyen Çakıcı, hükümet icraatlarını eleştirdi.  

“Benim tarafım bellidir” diyen Çakıcı, ezilenin ve çalışanın yanında olduğunu söyledi. 

Bu konuda CTP’nin de suçlu olduğunu söyleyen Çakıcı, 2007’de CTP hükümetinin Emekli Sandığı Fonu’nu kapattığını kaydetti. 

Çakıcı “Bugün o fon kalsaydı kimse emeklilik için para yok demeyecekti” şeklinde konuştu. 
Kendisinin hükümete gelmesi halinde ilanihaye vergi muafiyetlerini kaldıracağını böylece finansal güç sağlayacağını dile getiren Çakıcı, hükümet icraatlarına eleştiriler getirdi. 

Çakıcı, vatandaşı seçimlerde oy vermeye çağırdı ve “Oyum yasanın lehindedir” dedi. 

ÖCAL: YASA TASARISI YILSONUNDAN ÖNCE MECLİS GENEL KURULU’NA GETİRİLMELİ

 Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Örgütlenme Sekreteri Ramadan Öcal, yazılı açıklama yaparak Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısının gündemi arasında Polis Örgütü Kuruluş, Görev ve Yetkileri Değişiklik Yasa Önerisi ve Çiftçiler Birliği Yasa önerisi olduğuna işaret etti ve “bu yasa Önerilerinin yanında Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası da Genel Kurul’da olmalıydı” dedi.

Öcal, Kamu-Sen’in konu üzerine önemle durduğunu ifade ederek, ülkelerin çağdaş, demokratik ve sosyal devlet olarak ifade edilebilme kriterlerinin, o ülkede yaşayan dezavantajı bireylere veya gruplara sağlanan yasal haklar, imkan ve hizmetlerle ölçülebileceğine vurgu yaptı

Ramadan Öcal, Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası’nın görüşüldüğü İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesini sorumluluk üstlenmeye çağırıdı ve yasa tasarısının yıl sonundan önce Meclis Genel Kuruluna getirilmesinin vicdani olduğu kadar Anayasal bir gereklilik olduğunu belirtti.

POLİS TEŞKİLATI MENSUPLARI VE AİLELERİ GENEL KURULU SALONDAN TAKİP ETTİ

Polis örgütü mensuplarını yakından ilgilendiren “Polis Örgütü Kuruluş Görev ve Yetkileri (Değişiklik) Yasa Önerisi”nin üçüncü görüşmesine ilişkin tezkere Meclis Genel Kurulu’nda onaylandı.

Polis örgütü mensupları, sabah saatlerinden itibaren Cumhuriyet Meclisi bahçesinde toplanarak, Meclis Genel Kurulu’ndan çıkacak sonucu bekledi. Polis örgütü mensupları, Meclis oturumlarının yapıldığı salonun konuk bölümünde toplantıyı ve toplantıdan çıkacak sonucu yakından izledi.

“Polis Örgütü Kuruluş Görev ve Yetkileri (Değişiklik) Yasa Önerisi”nin üçüncü görüşmesine ilişkin tezkere Meclis Genel Kurulu’nda onaylandı. Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak konuşmaların ardından yasa önerisinin genelinin oylanmasına geçilecek.

Yasa önerisi, polislerin 45 yaşına gelmesiyle, maaş alarak emeklilik hakkı kazanmasını içeriyor.

ÖZGÜRGÜN: “ÖNERİNİN BU HALİYLE YASALLAŞMASI KONUSUNDA ENDİŞELERİM VAR”

Kürsüye çıkan Başbakan Hüseyin Özgürgün, yasa önerisinin bu haliyle geçmesinin sıkıntı yaratacağını, Anayasa Mahkemesi’nden de dönebileceğini söyleyerek, önerinin ya komiteye çekilmesini ya da Genel Kurula ara verilip değerlendirilmesini istedi. 
Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise konuyla ilgili açıklamasında, “Öneri bu şekliyle geçerse bütün kamu düzenini, tek tip sosyal güvenliği yerle bir ederiz” dedi.
Bunun üzerine söz alan İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı Ahmet Kaşif, Polis Örgütü (Kuruluş Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Önerisinin14 Aralık Perşembe günü komitede görüşülmek üzere Genel Kuruldan çekilmesini önerdi.
Öneri, oyçokluğuyla kabul edildi. Meclis Genel Kurulu’nun bir sonraki toplantısı 18 Aralık Pazartesi günü olacak. 
ANGOLEMLİ
Polis Örgütü Kuruluş Görev ve Yetkileri Değişiklik Yasa Önerisiyle ilgili ilk söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, bu hakkın verildiği tüm polislerin emekliliğe çıkacağına inanmadığını, bu nedenle düşünüldüğü gibi bir mali yükle karşılaşılmayacağı görüşünde olduğunu anlattı. 
Polislerin riskli bir meslek yürüttüğünü dile getiren Angolemli, polisin görevinin farklı olduğunun kabul edilmesi gerektiğini söyledi. 
Angolemli, diğer kamu görevlilerinin eşitsizlikten şikayet ettiğini ancak polisin risklerinin farklı olduğunu belirtti. 
“Polisle dalga geçilmemelidir” diyen Angolemli, polislerin sorunlarına çare bulunmasını istedi. 
Angolemli, polisin 25 yılı doldurunca emekliye ayrılabilmesine imkan sağlayacak maddesinin ilgili yasadan çıkarılmamasını isteyerek, gerekirse bu maddede düzenleme yapılabileceğini belirtti.
Hüseyin Angolemli, “Gelin görevimizi yapalım” diyerek milletvekillerine seslendi.
ERHÜRMAN
CTP Genel Başkanı ve milletvekili Tufan Erhürman, Angolemli’den sonra söz aldı.
Tufan Erhürman, önerinin yasallaşması halinde 2007’den sonra polis olanların 25 yıl üzerinden emekli olamayacağını kaydederek, “2008 sonrası işe girenler daha az mı risk alıyor, daha az mı nöbet tutuyor?” diye sordu.
Erhürman, bu noktanın komitedeki milletvekillerinin gözünden kaçtığını söyleyerek, “Yasa önerisini hazırlayan milletvekillerinin bu konunun farkında olup olmadığından emin değilim” dedi.
Tufan Erhürman, yasa önerisinin 446 polisi kapsadığını, geriye kalan bin 800 polisi kapsamadığını ifade etti.
Bu yasa önerisinin polisin içinde ayrım yaptığını dile getiren Erhürman, “Polisin içinde ayrım yapmanın haklı nedeni yoktur. ‘Yollayın Anayasa Mahkemesi’ne dönerse dönsün’ anlayışı da doğru değildir” dedi.
Kamu görevlilerinin ödeneklerini düzenleyen 472010 yasası üzerinden ülkedeki eşitsizliğin sürdüğünü de kaydeden Erhürman, “Bir eşitsizlik daha mı yaratılmak isteniyor” ifadesine yer verdi.
ÇELER
TDP milletvekili Zeki Çeler, polisin 25 fiili yılda 72 bin saat çalıştığını kaydederek, sivil aylık çalışma saati hesaplandığında bir polisin 37,5 yıl çalıştığını söyledi.
Eylemlerle, diğer görevlerle bu saatlerin 72 bini aştığını belirten Çeler, “Eksik nokta varsa bunları düzeltebiliriz. Bunu yapıp, polislerin huzur içinde çalışmalarına yardımcı olabilmeliyiz” dedi.
Çeler, polislerin bu yasanın geçmesini ne kadar istediğini sessiz şekilde dile getirdiğini ifade etti.
Zeki Çeler, ilgili yasa önerisinin komite çalışmasında bulunduğunu da anımsatarak, “Umarım bu yasa bugün geçer. TDP olarak desteğimizi belirtiyoruz” şeklinde konuştu. 
TAÇOY
Bağımsız milletvekili Hasan Taçoy, polisle ilgili bir yasa önerisi, bir de yasa tasarısı olduğunu; birinin emekliliği, diğerinin de terfileri düzenlediğini söyledi.
Taçoy, terfiler konusundaki düzenlemenin emeklilik kadar önemli olduğunu vurguladı; “Polisle ilgili yasanın geçmesi şarttır”dedi.
Yasada eksiklikler varsa bunların tamamlanabileceğini kaydeden Hasan Taçoy, bunun Meclis tarafından yapılabileceğini, bundan kimsenin şüphe duymaması gerektiğini söyledi.
ANGOLEMLİ 
TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, yeniden söz alarak, niyetin önemli olduğunu, yasadaki eksiklilerin düzetilebileceğini söyledi.
Angolemli, çağrısını yineleyerek, “Eksiklik söz konusuysa bu düzeltilsin, yasa önerisi bugün meclisten geçsin” dedi.
SOYER
CTP milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise, sivil otoriteye bağlı olması gereken polisin Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na (GKK)bağlı olduğunu kaydetti.
Polisin GKK ile özdeşleştirilmesinin haksızlık olduğunu söyleyen Soyer, “Polis asker değildir. Sadece asayiş ve güvenlikten değil hukuk düzeninden de sorumludur” dedi.
Meclisten geçen sağlıkla ve geçici personelle ilgili yasanın Cumhurbaşkanına gönderildiğini, Cumhurbaşkanının da bu yasaları Anayasa Mahkemesine gönderdiğini anımsatan Soyer, polis yasasıyla ilgili bu sürecin yaşanmaması gerektiğini söyledi.
Soyer, “Bu işler iyi hazırlıkla ele alınmalı. Ayaküstü yapılan işler bu toplumun başına belalar getirir” dedi.
Daha sonra önerinin madde madde görüşülmesine geçildi. 
Yasa önerisinin madde madde görüşülmesine geçildiğinde Başbakan Hüseyin Özgürgün söz aldı.
ÖZGÜRGÜN
Özgürgün, görüşleri dinlediğini, önerinin bu haliyle yasallaşması konusunda endişeleri olduğunu kaydetti.
Başbakan, gelinen aşamada, önerinin komiteye çekilmesini ya da Genel Kurula ara verip değerlendirilmesi ve düzenlenmesi önerisini dile getirdi.
Başbakan Özgürgün, önerinin Meclisten geçmesi halinde Anayasa Mahkemesi’nden dönmesinin muhtemel olduğunu da kaydetti. 
“İşin mali yönünde değilim” diyen Özgürgün, bu yasanın polisler arasında sıkıntı yaratacağını ifade ederek, “Önerinin düzeltilmesi gerek” şeklinde konuştu.
ÇAKICI
Bağımsız milletvekili Mehmet Çakıcı, da kürsüye çıkarak, “Burada dönen filmdir” dedi.
Çakıcı, “Milletvekillerinin başbakandan ve başbakan yardımcısından haberi yok” diyerek, “Samimi değilsiniz” ifadelerine yer verdi. 
ANGOLEMLİ
TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, yapılanları “kıvırma” olarak nitelendirilerek, eksikliklerin Genel Kurula ara verilerek konuşulmasını istedi.
Angolemli, önerinin komiteye gönderilmesi halinde kadük olacağını söyledi. 
ERHÜRMAN
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, ise, “Bu oturum son derece üzücü bir hal aldı. Karar neyse versinler. Bu iş ciddiyetle yapılmadı. Maksat seçimdir. Yanlış yapılıyor ama biz buradayız, CTP olarak nisabı sağlıyoruz. Yanlışı kim yaparsa bu yapanın boynunda” dedi.
DENKTAŞ
Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bu önerinin hesap kitap yapılmadan hazırlandığını söyleyerek, “Önerinin görüşülme zamanı yanlış.  Bu konu seçim sonrasında mali ve anayasal boyutla ele alınmalı” dedi.
Denktaş, “Öneri bu şekliyle geçerse bütün kamu düzenini, tek tip sosyal güvenliği yerle bir ederiz, altından kalkılamaz hale getiririz” ifadelerine yer verdi. 
Bu konuda rahat olmadıklarını da söyleyen Serdar Denktaş, “Bu konudaki sorumluluğu hep birlikte almalı, seçim yarışına kurban etmemeliyiz” şeklinde konuştu.
KAŞİF
Denktaş’tan sonra söz alan UBP milletvekili ve Komite başkanı Ahmet Kaşif,  “Bu konu gündeme geldiğinde kürsü inliyordu. Herkes ‘sonuna kadar arkasındayız geçirelim diyordu” şeklinde konuştu.
Komiteye ivedilikle iletilen yasa önerisini çalıştıklarını ve öneriyi Genel Kurula gönderdiklerini belirten Kaşif, “Eksiklikleri gördük. Önerinin komiteye çekilmesini ve Perşembe günkü toplantıda konuşulanlar ışığında tekrar değerlendirmesini öneriyorum” dedi.
 Kaşif’in önerisi milletvekillerinin onayına sunuldu. Öneri oyçokluğuyla kabul edildi. 
Genel Kurul, 18 Aralık Pazartesi günü yasama ve denetim göreviyle toplanacak.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: polis yasası, komite, haber, kktc, meclis
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems