Polonya'da sınırı geçmeye çalışan göçmenler için 'yeşil ışık' planı

Polonyalı bir avukat, Belarus üzerinden yasa dışı yollardan ülkeye geçen göçmenlere destek sağlamak için 'yeşil ışık' isimli bir plan başlattı.

ads ads ads ads
18/10/2021

ads
ads
ads
Polonya'da sınırı geçmeye çalışan göçmenler için 'yeşil ışık' planı

Polonyalı bir avukat, Belarus üzerinden yasa dışı yollardan ülkeye geçen göçmenlere destek sağlamak için 'yeşil ışık' isimli bir plan başlattı. Ancak planın kötü sonuçlar doğurabileceğinden endişe ediliyor.

Polonya parlamentosu, sınır muhafızlarının sınırı yasa dışı yollardan geçen göçmenleri derhal sınır dışı etmelerine izin veren yasal değişikliği onayladı.

Sınır muhafızlarına uluslararası sığınma başvurularını incelemeden reddetme yetkisi de verilecek.

Ayrıca sınıra dikenli tellerin haricinde bir duvar inşası da gündemde.

Polonyalı bir avukat olan Kamil Syller ise, hükümetin göçmenlere karşı bu sert politikalarına karşı Facebook'ta bir kampanya başlattı.

Yeşil ışık isimli projeye göre, Polonya'nın Belarus sınırına yakın bölgelerde yaşayan ve göçmenlerin dışarda kalmasını istemeyen halk, evlerinde yeşil ışık yakarak göçmenleri eve davet edecek.

Ormanda donarak ölüyorlar

Sınırdan yaklaşık 5 kilometre uzakta yaşayan Syller, birçok göçmenin yerel halktan yardım istemek yerine donma derecesine düşen ormanlarda kalarak kendilerini tehlikeye attığını söylüyor.

Son haftalarda, bölgedeki sıcaklıkların düşmesi nedeniyle hipotermi nedeniyle sınır yakınında en az 4 göçmen hayatını kaybetmişti.

Polonya gazetesi Wyborcza'ya konuşan Syller, bu evleri arayan göçmenlerin yemek ve kıyafete erişebilme, telefonlarını şarj etme şansına ulaşabileceğini söylüyor.

Yeşil ışık planı göçmenlere yardım etmeyi amaçlasa da evini yeşil ışıkla işaretleyerek göçmenleri güvenlik güçlerine temsil etme riski planın uygulanması konusunda tereddüt yaratıyor.

Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus üzerinden gelen Afgan göçmenlerde keskin bir artış olduğunu söylüyor.

Polonya ve AB, Belarus'u göçmenleri AB'ye geçiş için Belarus'a gitmeye teşvik ederek silahlandırmakla suçluyor.

18/10/2021 11:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Polonya, Belarus , Düzensiz Göçmenler,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.