Portekiz Golden Visa - Peşin Temettü Ödeyen Fonlarla Devam Ediyor

Portekiz, ekonomiyi güçlendirme hedefi doğrultusunda fon yatırımında bulunan ailelere Golden Visa oturum izni ile Portekiz vatandaşlığına başvuru hakkı tanıyor.

ads ads ads ads
22/05/2024

ads
Portekiz Golden Visa - Peşin Temettü Ödeyen Fonlarla Devam Ediyor

Portekiz, ekonomiyi güçlendirme hedefi doğrultusunda fon yatırımında bulunan ailelere Golden Visa oturum izni ile Portekiz vatandaşlığına başvuru hakkı tanıyor.

Portekiz Golden Visa uyumlu, peşin temettü ödemesi yapan Portekiz yatırım fonu seçenekleri diğer yatırım fonlarının sahip olmadığı bazı avantajlara sahiptir. Portekiz’de fon yatırımı yapmadan önce yatırım beklentinizle uyumlu fon seçeneklerinin netleştirilmesi çok önemlidir. Amacınız Golden Visa yıllarınızda peşin temettü geliri elde etmek ise bu amaca uygun bir fon sepeti oluşturulabilir.  Böylece, Portekiz vatandaşlık başvurusu öncesinde Golden Visa masraflarınızı (Portekiz avukatlık, oturum kart ücretleri, ulaşım giderleri vb.) karşılayabilirsiniz.

Portekiz’de Temettü Ödeyen Fonlar Nasıl Seçilir?

Bilmediğiniz bir ülkeye yatırım yaparken kendinizi birçok soru işaretiyle birlikte kaybolmuş halde bulabilirsiniz. Portekiz Golden Visa başvurunuz için Golden Visa yıllarında temettü ödeyecek en doğru fonu nasıl seçebileceğinizi adım adım inceleyelim.

       1.Temettü Ödemenizi Ne Zaman Almak İstediğinize Karar Verin

Portekiz’de birçok fon şirketi temettü ödemesi yapmaz veya garanti edemez. Bununla birlikte bazı lokal fonlar temettü ödemesini yatırım yapar yapmaz baştan öder ve böylece yıllar içerisinde oluşabilecek tüm soru işaretlerini ortadan kaldırmak için temettü ödemesini yatırımı yapar yapmaz baştan öder. Riski sevmeyen bir yatırımcıysanız temettü ödemenizi baştan alabileceğiniz fonları tercih edebilirsiniz.

7 Ekim 2023'ten itibaren Portekiz, gayrimenkul yatırımlarına doğrudan veya dolaylı olarak yatırım yapan fonlara artık Golden Visa onayı vermemektedir. Bu nedenle piyasadaki bazı fonlar artık Golden Visa uyumlu değildir.

         2. Temettü Ödeyecek Fonları Analiz Edin

Golden Visa uyumlu her fonun temettü dağıtım ve yatırım portföyünü oluşturma stratejileri farklıdır. Bazı fonlar temettü ödemelerini çıkışta öderken bazı fonlar yıllık bazda veya peşin ödemeyi hedefler. Temettü gelirinizi en hızlı ve güvenilir şekilde alabileceğiniz fonlar hakkında EUPorto’nun profesyonel danışmanları ile ilerlemenizde fayda var.

AB Vatandaşlığına Giden En Kestirme Yol: Portekiz Golden Visa

Avrupa’daki yatırım programları değerlendirilirken göz önünde bulundurulması gereken birçok etken vardır. Her Golden Visa programının öncelikleri farklıdır. Önemli olan sizin hedeflerinizle uyumlu olup olmadığını belirlemektir.

Portekiz Golden Visa programı, Türkiye’deki iş ve aile düzeninizi bozmadan Avrupa vatandaşlığı edinerek ailelerinin yaşam kalitesini artırmak isteyen yatırımcılar için caziptir. Portekiz Golden Visa programı, başvuru sahibinin ve aile fertlerinin diledikleri AB Schengen ülkesinde sınırsız yaşayabilme, çalışabilme, eğitim dâhil tüm kamu hizmetlerine erişebilmesine izin verir.

Özetle, Avrupa’da yatırımla vatandaşlık programları içerisinde en avantajlı olan Portekiz’dir. Bunun tek nedeni vatandaşlık başvurusu için Portekiz’de yaşama şartının bulunmamasıdır. Eğer sizin de Türkiye’den ailece taşınmak gibi bir durumunuz yoksa rotanızı Portekiz Altın Vize uygulamasına çevirmeniz daha doğru ve problemsiz bir yöntem olacaktır.

Yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunarak beş yıl sonra Portekiz pasaportuna başvurabilirsiniz. Golden Visa veren ülkeler arasında Portekiz AB pasaportuna en kolay ulaşılan Golden Visa programına yapılacak tek yatırımla eşinizi ve 25 yaşın altındaki çocuklarınızı, anne babanızı ve hatta eşinizin anne babasını başvurunuza dâhil edebilirsiniz. 

Portekiz Golden Visa oturum kartıyla çocuklarınız Portekiz vatandaşlarının sahip olduğu eğitim imkânlarından yararlanabilirler. Beş yıl sonra ise alınılacak Portekiz vatandaşlığı ile AB vatandaşlarının sahip olduğu Avrupa’nın tüm ülkelerinde yaşama, çalışma ve eğitim alma haklarından yararlanılır. 

Yunanistan Golden Visa uygulamasında olduğu gibi paranızı ömür boyu bir yatırıma bağlamak zorunda kalmazsınız. 5 yıl sonra Portekiz vatandaşlığınızı aldıktan sonra tüm paranızı çekip Portekiz dışına çıkartabilirsiniz. Özetle, Portekiz Golden Visa Türkiye’den taşınmadan en kolay Avrupa vizesi ve Avrupa vatandaşlığı için 27 Schengen ülkesi içerisinde istisna bir konumdadır. 

Ayrıca, Yunanistan’da ev satın alarak dâhil olunan Golden Visa programında çocukların 18 yaşına geldiklerinde aile birleşiminden düşmeleri ama buna rağmen mülk üzerinden veraset vergisi ödemeleri gerektiği, ebeveynlerin ise sadece vizesiz seyahat için ömür boyu mülklerini satamamaları düşünüldükçe bu programın ileri vadede yük ve sorun çıkaracağı söylenebilir. Oysa Portekiz’de yapılacak yatırımla 5 yıl sonra Avrupa vatandaşı olup Portekiz’den rahatlıkla paranızı çıkarabilirsiniz. Çocuklarınız da ömür boyu Avrupa vatandaşlığından faydalanır ve istemezlerse Portekiz’le pasaport dışında herhangi bir bağları kalmaz. Çocuklar özgürlüğe adım atarlar.

Golden Visa ile uyumlu gerek temettüyü baştan ödeyen fonlar gerekse açık uçlu likit-banka fon seçenekleri hakkında aklınıza takılan tüm sorular için deneyimli ekibimize ulaşabilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

22/05/2024 15:35
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Portekiz Golden Visa
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.