Pozitif çıkan kaleciye en yakın defans elemanını karantinaya alacaklarmış!

ads ads ads ads
21/10/2020

ads
ads
ads

Ali Baturay Ali Baturay


  Başka bir konu yazıyordum ki gözüme bir haber ilişti ve kahkaha atmaktan kendimi alamadım, bu konuyu yazmaya karar verdim.

   Konu şu; Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Başkanı Ali Çaygür, “Eğer futbolda bir kaleci pozitif çıkarsa onun yakın temaslılarını alacağız. Onun yakın teması da defans oyuncusudur, yani sadece onları alacağız” diye açıklama yaptı.

   Son zamanlarda duyduğum en saçma şey…

   Bu konuyu komik ya da saçma olduğu için değil, yetkili makamlarda olan kişilerin konuşmaları ve davranışlarının bizi korkuttuğunu belirtmek için gündemime aldım.

   Sayın Ali Çaygür, Sağlık Bakanlığı gibi çok önemli bir bakanlığın müsteşarıdır, yani ikinci adamıdır.

   Sayın Ali Çaygür, aynı zamanda mart ayından beridir mücadele verdiğimiz Covid-19 salgını ile ilgili hayati kararlar alan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin başkanıdır.

   Herkesin gözünün üzerinde olduğu Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin başkanı bu şekilde akla mantığa uymayan bir konuşma yaparsa, biz bu komiteye nasıl güveneceğiz?

   Diğer komite üyelerini tenzih ederim ama yine de sormak isterim, siz de sayın müsteşar gibi mi düşünüyorsunuz?

    Eğer siz de öyle düşünüyorsanız, vay halimize…

    “Eğer futbolda bir kaleci pozitif çıkarsa onun yakın temaslılarını alacağız. Onun yakın teması da defans oyuncusudur, yani sadece onları alacağız” diyen bir kişinin uzaktan yakından futbolla hiçbir alakası yoktur, futboldan hiç anlamıyor demektir.

   Bu sözleri söyleyen, “Futbolu, sahada deli gibi koşuşturan 11 kişi gibi gören bir kişidir” diye

düşünüyorum…

   Sayın müsteşar, futbol dediğiniz şey, kağıt üzerinde yapılan dizilişten ibaret değildir.  

    Kaleciye en yakın kişi sadece defans elemanları değildir, karşı tarafın forvetleri de sıkça kaleci ile karşı karşıya ve temas halindedir.

    Sayın müsteşar, futbolda korner atışı (köşe atışı) diye bir şey vardır ve köşe atışında, bir hayli futbolcu sizin o Covid-19 pozitif çıkan kalecinin önünde birikir, karşı takımın defans elemanları da, orta saha elemanları da, forvetleri de hepsi oradadır.

    Bir dolu futbolcu kimisi gol atmak gibisi golü engellemek için oralarda kalecinin önünde birikir.    

    Futbolda serbest vuruş diye bir şey daha vardır ki, bu atış yapılırken de birçok futbolcu kalecinin önünde birikir.

   Bilir misiniz ki kaleciye kendi defans elemanlarından daha çok karşı takımın başta forvetleri, hatta köşe atışında ya da bir serbest vuruşta diğer mevkilerin futbolcuları da temas eder, hem de bolca…

   Bilir misiniz, hiç yan yana gelmeyeceğini sandığınız iki kaleci var ya, bazen son dakikalarda mağlup durumda olan takımın kalecisi bile köşe vuruşunda gidip ceza sahasında yer alır, gol atmaya çalışır ve kaleciler temas edebilir.

    Sayın müsteşar; futbolda, topun iki elle tutulup, baş arkası ve üstünden, ayakların yerden kesilmemesi koşuluyla yapılan bir atış vardır, buna da taç atışı denilir.

    Araştırmalara göre; ortalama bir maçta bir takım 40-50 taç atışı kullanmaktadır, yani Covid-19 pozitif bir futbolcu topu eline almış, çevirmiş atmış, o bırakmış, başkası almış, o bırakmış başkası almış. Üstelik uğur olsun diye topu öpen futbolcular da var…

    Yine bu her iki kaleci de defalarca topu eline alıyor… Dışarı çıkan topu, top toplayıcılar tutuyor, bu topu hakem tutuyor, köşe atışı atacak olan tutuyor, serbest vuruş çekecek olan tutuyor…

    Bu durumda Covid-19 bulaşmış topu ne yapacağız?

    Peki, siz sanırsınız ki futbolcular yalnızca sahada mı yan yana ya da uzak kalır?

    Yahu, aynı otobüsle gelirler, aynı soyunma odasında soyunup giyinirler, aynı odada taktik alırlar, yalnızca sahada mı temas halindedirler?

     Neyse örnekleri artırabiliriz ama derdim bu değil, derdim bir bilim kurulunun başkanı, bilimi bir tarafa bırakın da bu kadar basit gerçekleri göremeyecek durumdaysa, vay halimize.

     Spor müsabakalarını başlatmak, özellikle en popüler spor dalı olan futbola alan açmak, futbolseverlerle buluşturmak için bir çaba olduğunu görüyor ve anlayabiliyorum ama mantık dışı söylemlerle ve icraat girişimlerine de yeltenmeyin, komik olmayın.

     Diyebilirsiniz ki “Dünyada da bazı ülkelerde pozitif çıkan futbolcular takımdan alınıyor, diğerleri oynamaya devam ediyor”, evet biliyorum ama onlar her gün hatta günde iki kez test yapıyor, çok sıkı tedbirler alıyor ama bu dediğiniz bile müsteşarın sözlerinin saçma olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

     Tabii hem dünyada hem de Türkiye’de futbolcuları Covid-19 pozitif olup da maçları iptal edilen takımlar olduğu gerçeğini de umarım görebiliyorsunuzdur.

     Kusura bakmayın ama vereceğiniz hiçbir örnek, “Eğer futbolda bir kaleci pozitif çıkarsa onun yakın temaslılarını alacağız. Onun yakın teması da defans oyuncusudur, yani sadece onları alacağız” sözünü saçma ve anlamsız olmaktan kurtaramaz…

DİĞER YAZILARI
21/10/2020 18:24
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: ali baturay
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.