HABER KIBRIS

Protein Tozu Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ads
23/04/2018

Protein Tozu Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Protein tozları bilhassa yağ yağımı ve vücut geliştirmeyle uğraşan kişiler tarafından tercih edilen bir besin takviyesidir. Protein tozlarının bu kadar popüler bir hale gelmesi, spor yapan veya yapmayı düşünen kişilerde bir merak ve acaba sorusu uyandırmış olabilir. Protein tozları zararlı mı? Protein tozlarının yararı ne ? Protein tozları nasıl kullanılır ? Gibi temel sorular gündeme gelmiş olabilir. Bu konuda sizleri bilgilendirme görevini üstlenmek istedik.

 

Protein tozu zararlı mı?

 

Öncelikle gelin şu soruyla başlayalım, Protein tozu zararlı mı? Son zamanlarda özellikle genç erkeklerde bir hobi haline gelmiş kas geliştirme isteği nedeniyle protein tozlarında düzensiz kullanımlar gözlemlenebiliyor. Düzenli olarak spor yapan bir bireyin ihtiyacı olan protein miktarı ortalama olarak en fazla kilosunun 2 katı (gram) kadar olmalıdır. Yani 70 kilogram ağırlığında bir kişi en fazla 140 Gram protein ihtiyacı bulunmaktadır. 120-140 Gram aralığı idealdir. Fakat şöyle bir gerçek var ki bizim insanlarımız biraz ne kadar çok alırsam o kadar çabuk gelişir, kaslarım büyür gibi bir mantığa sahip. Protein tozu kaslarınızı büyütmez, yalnızca buna destek sağlayacak besin değerlerini sağlar. Ayrıca gereksiz ve fazla tüketim zararlara yol açabilir.

 

Protein tozlarının alerji yaptığı veya kemik erimesine yol açtığı gibi bazı bilgiler dolaşıyor olabilir. Bunlara açıklık getirmek gerekirse, bazı besinler kişilerde alerjik ve sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Örneğin süte alerjisi olan birisi protein tozu kullandığı takdirde alerjisi tetiklenecektir. Protein tozu kimyasal bir ürün olmamasından dolayı, içeriğinde yer alan gıdalara alerjiniz bulunuyor ise kullanmamanız gerekmektedir. Kemik erimesine yol açıp açmadığı konusuna da bir açıklık getirmemiz gerekirse bu protein tozuna özgü bir şey değildir. Şöyle ki, aşırı veyahut düzensiz protein kullanımı halinde bireylerde kemik zayıflaması meydana gelebilmektedir. Çok yüksek protein tüketimi halinde vücudunuz kalsiyumu dışarı atmaya başlayacak ve bu durum kemiklerinizin zayıflamasına neden olacaktır. Antrenörleriniz ve doktorlarınız tarafından önerilen değerlerin üzerine çıkmadığınız sürece protein tozlarının hiçbir zararı bulunmamaktadır.

 

Protein Tozunun Yararları Nelerdir

 

Yazımızın ilk bölümünde sizlere protein tozları hakkında yanlış bilinenleri açıklamaya çalıştık şimdi ise yararlarından bahsederek neden kullanmanız gerektiğine değinelim. Şunu unutmayın, eğer düzenli olarak spor yapmıyorsanız protein tozu kullanmanızı önermiyoruz. Çünkü spor yapmayan bir birey günlük kendi ağırlığında (gram cinsinden) protein alımı yeterlidir ve bu değerler standart besinlerinizden kolaylıkla sağlanabilir.

 

Düzenli olarak spor yapan kişilerin enerji ve proteine ihtiyaçları vardır. Vücudunuz spor esnasında hasar gören kaslarınızın gelişimi ve yenilenmesi için protein kullanarak gerekli onarımları gerçekleştirir. Vücudunuzda yeterli proteinin bulunmaması halinde vücudunuz kaslarınızdan almaya başlayarak, kaslarınızın zamanla erimesine yol açabilmektedir. Bu nedenle protein açığını kapatabilmek için protein tozu takviyesi gerekebilmektedir. 70 kilo bir bireyin ihtiyacını karşılayabilmesi için oldukça fazla yemek yemesi gerekmektedir. 5 yumurta içerisinde 40 gram protein olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun dışında protein alabilmek için et yemeniz gerekecek ve günümüz şartlarında etin fiyatını hesaba kattığımızda masraf oldukça yüksek olacaktır. Yumurta, et vb. protein içeren gıdaların tüketimine takviye olarak protein tozu kullanımı oldukça etkili ve gerekli bir çözümdür.

 

Protein tozu kullanımı metabolizmanızı düzenleyerek, metabolizmanızı düzene sokacaktır. İnsanlar uykuları sırasında büyüme hormonu salgılayarak gelişim gösterirler ve uyku öncesinde protein tozu alımı oldukça yararlı olabilmektedir. Bu tarz bir kullanım için Casein olarak adlandırılan protein tercih edilebilir. Bunun dışında standart egzersizleriniz, vücut geliştirme veya her türlü sporunuzun ardından Whey protein alımı hızlı bir şekilde etki sağlayarak vücudunuzun protein ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca protein tozları kaslarınız dışında saç derilerinizin güçlenmesi, cildinizin daha parlak görülmesi ve tırnaklarınızın güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Bilinen ve orijinal protein tozu kullanımı kaliteli protein ve amino asit alımını sağlayacaktır.

https://www.protein34.com/whey-protein-tozlari

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Protein Tozu, Protein Tozu Kullanımı
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems