Rasıh Reşat yazdı: Tırsıp da tebrik etmemek

ads ads ads ads
02/04/2024

ads
Rasıh Reşat yazdı: Tırsıp da tebrik etmemek

Türkiye’deki seçimin sonrasında KKTC’de yetkililerinden tebrik mesajı gitmemesi son derece ayıp ve nezaketsizdir. 
Seçimi kaybeden partinin başındaki, ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, balkon konuşması yapıp ülkenin iddia edildiği gibi antidemokratik olmadığını ve seçimde demokrasinin kazandığını söyleyebiliyor ama bizimkiler tebrik edemiyor. 
Şubat ayında Cumhurbaşkanlığı seçimini bir daha kazanan İlham Aliyev’i tebrik etme yarışına giren başta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar olmak üzere siyasetçiler, dün ve bugün neden sessiz?
Cumhurbaşkanı sakın, ‘ben Aliyev’i kutlarım çünkü ikimiz de cumhurbaşkanıyız. Denklik meselesi’ falan demesin Çünkü liderimizin bu konuda çok da seçici olmadığını biliyoruz. 
Cumhuriyet Halk Partisi yarım asırdır elde edemediği birinci parti gelme başarısını kutlamamanıza gerek yok. AK Parti’ye nispet yapın, ‘Oh be, oh be’ diye şarkı söyleyin de demiyoruz ama bir reaksiyon gösterin. Demokrasi adına gösterin, seçilenlere nezaket için gösterin. 
‘Bravo CHP, AK Parti’yi yendiniz, şu kadar belediyeyi kazandınız, onlara gerekli dersi verdiniz sizi yürekten kutluyorum’ demek ne kadar ayıp ise hiç ses çıkarmamak da o kadar, hatta daha ayıptır.
Peki şimdi ülke çağındaki belediyelerimiz ile süreç içerisine oluşturulan kardeşlikler ne olacak? AK Parti’li belediye iken ‘Kardeş Belediye’, şimdi CHP’li belediye olunca ‘Kalleş Belediye’ mi olacak? Dikkat Dikkat! Kalleş kelimesi kardeş ile kafiyeli olduğu için kullanılmıştır. Herhangi başka niyet yoktur.
Yani, UBP’li belediye Başkanları, CHP’ye geçen kardeş belediyelerini gazetelere ilan verip, ‘kardeşimi başka bir partiye kaybettim, yenisi bulacağımdan ekişinin hükmü yoktur’ mu diyecek?
Bu pencereden baktıktan sonra bir de şu pencereden olaya bakın bence. Çünkü bu pencere çok daha önemli. 
Uzun süredir ülkeyi yöneten ve Batı tarafından, ‘Türkiye’de seçimlerin bir manası yok. Erdoğan kimi isterse o seçilir. Türkiye Antidemokratik bir ülkedir’ yakıştırmasının aksine, Erdoğan ve AK Parti bir seçim yenilgisi aldı. 
Seçimde kimin seçildiğinden çok, Türkiye halkının sandıktaki gücünün hala var olduğunu dünyaya ispatı açısından son derece önemli bir seçim oldu bence. 
Türkiye’yi seven. Ağzı dolu dolu ‘Anavatan’ diyenler asıl buna sevinmeli. Bunu kutlamalı. Türkiye’nin erozyona uğrayan demokrasi imajına olumlu bir katkı yapılmış olmasından mutluluk duymalı. 
Ben kimin seçildiğine kimin kaybettiğine değil, Türkiye’de sandık demokrasisin hala var olduğuna seviniyorum. Çünkü bir ülkede çeyrek asra yakın aynı parti yönetince bu sorgulanmaya başlanıyor. O yüzden ben bunu kutluyorum. 
Çünkü ben Türkiye’yi çok seviyorum. Keşke tırsıp da tebrik etmeyenler, korkup da kutlamayanlar da sevse.

02/04/2024 10:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Rasıh Reşat
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.